Struny gitarowe to podstawa
fot. pixabay

Jak kupić struny do gitary?

Podstawowe struny do gitary – zakupy muzyczne

Masz konfigurację godną wieloplatynowego boga rocka. Gitary vintage. Megawatowe wzmacniacze i kapodastery, jak okiem sięgnąć. Wśród tych wszystkich muzycznych dodatków do podstawowej gitary bardzo łatwo zapomnieć o znaczeniu doboru odpowiednich strun do gitary. Nie możesz o tym zapomnieć tej podstawowej i najważniejszej części.

Kupowanie odpowiednich strun to najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób na ulepszenie dźwięku Twojego instrumentu i podniesienie całkowitej jakości gry. Świetne struny zapewniają wspaniałe brzmienie, wygodę i niezawodność. Złe struny powodują, że twoje piosenki brzmią nie tak jak powinny, a palce bolą. W tym przypadku żadne akcesoria gitarowe nie pomogą.

Możesz myśleć o strunach jako o zakupie, który nie wymaga zastanowienia, jednak musisz wiedzieć, że struny strunom nie równe i jest to część gitary, która powinna być najwyższej jakości. Niezależnie od tego, czy masz zamiar strunować swój pierwszy instrument, czy jesteś sfrustrowany obecnymi strunami, oto cztery kluczowe czynniki, o których należy pamiętać:

Wybierz powlekane struny, aby utrzymać stałe brzmienie

Większość strun gitarowych jest niepowlekana. Niepowlekane struny do gitary, chociaż są tańsze w zakupie, pozwalają na gromadzenie się brudu z palców w odsłoniętych uzwojeniach, hamując wibracje i zabijając dźwięk. Powlekane struny do gitary i powlekane struny basowe będą początkowo kosztować trochę więcej, ale zwracają się dzięki powłoce polimerowej, która utrzymuje struny znacznie dłużej w stanie najwyższej jakości. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie struny są takie same. Struny nawijane Elixir z ultra cienkimi powłokami fluoropolimerowymi są nadal jedyną marką chroniącą zarówno zewnętrzną powierzchnię struny, jak i przestrzenie między zwojami. Dodatkowo struny ze stali nierdzewnej z powłoką antykorozyjną zapewniają dłuższą żywotność całego zestawu.

Na brzmienie strun największy wpływ ma rodzaj materiału z którego są wyprodukowane.

Stop metalu użyty do oplotu struny gitary ma ogromny wpływ na brzmienie i wrażenia dotykowe. Znajdź materiał, który pasuje do Twoich piosenek i stylu gry. Niektóre stopy są naturalnie jasne, podczas gdy inne są ciemne i ciepłe. Jeśli chodzi o grywalność, struny do gitary ze stali nierdzewnej są znacznie różne w odczuciu pod palcami niż niklowane. Znajdź materiał, który wydaje najbardziej odpowiadające Tobie dźwięki. Jeśli zmieniasz struny na początku możesz mieć trudności w graniu. Możesz odczuwać ból w opuszkach palców i być lekko sfrustrowany grą na instrumencie, który jest Twój, ale jakby inny. Nie daj się zniechęcić, gdyż przy strunach dobrej jakości z pewnością będzie to kwestia przyzwyczajenia.

Struny do gitary akustycznej
fot. pixabay

Okrągłe, półokrągłe czy płaskie?

Zakup „Zwykłych” strun wysokotonowych w zestawie, może wydawać się stosunkowo łaty. Jednak sprawa staje się bardziej zagmatwana jeżeli zagłębimy się w dokładną budowę takiej struny. Na środku każdej nawiniętej struny znajduje się metalowy rdzeń, wokół którego owinięte są zwoje struny. Drut nawojowy występuje w trzech profilach. Okrągły profil jest zdecydowanie najpopularniejszym formatem z wygodną żebrowaną teksturą i jaśniejszym dźwiękiem. Struny półokrągłe są szlifowane, aby zapewnić gładsze i cieplejsze brzmienie, podczas gdy struny płaskie mają ultra gładką powierzchnię i klasyczne brzmienie, dzięki czemu są popularne do łagodnego, jazzowego grania. Eksperymentuj, aż znajdziesz odpowiedni dla siebie profil.

Wskaźnik strunowy – magiczna liczba

Struny gitarowe maja znaczący wpływ na brzmienie gitary
fot. pixabay

Miernik struny jest miarą grubości struny i informuje o tonie i odczuciu, jakiego możesz się spodziewać. W każdym sklepie muzycznym możesz kupić standardowe zestawy dla gitar od super lekkich do ciężkich brzmień. Chociaż różnica w mierniku może wydawać się niewielka, może zmienić całkowicie grywalność. Aby osiągnąć określoną wysokość dźwięków, cięższe struny muszą być bardziej napięte. Chociaż zwykle dają odważniejszy dźwięk, potrzeba większej precyzji i siły, aby odpowiednio złapać chwyty na gryfie. W przypadku lekkich strun jest odwrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here