Kieliszki do czerwonego wina z długim trzonkiem.
fot. pixabay

Jak kupić najlepsze kieliszki do wina? 

Białe czy czerwone?

Dobó odpowiednich kieliszków do gatunku wina.
fot. pixabay

Wszystko, co musisz wiedzieć o tworzeniu własnej kolekcji kieliszków do wina bez obawy przed zbankrutowaniem, znajdziesz w poniższym artykule.

Szukasz nowych kieliszków do wina? Bez względu na to, jakie wino wybierzesz – białe czy czerwone – postępuj zgodnie z tymi wskazówkami.

Kupowanie kieliszków do wina może być przerażającym przedsięwzięciem, zwłaszcza dla osób, które nie są specjalistami. Istnieją uniwersalne kieliszki do wszystkich win, lub specjalnie przeznaczone o indywidulanych kształtach dla każdego wina pod słońcem. Zamiast iść w ciemno i polegać wyłącznie na wskazówkach z opakowań, oznakowaniu sklepów i poradach wewnętrznych sprzedawców, skorzystaj z naszego przewodnika jakie kieliszki zakupić do jakiego wina. Obdaruj kogoś idealnie dopasowanym zestawem.

Panuje błędne przekonanie, że jeżeli chcesz cieszyć się każdym rodzajem wina musisz posiadać niesamowicie wielką kolekcję szkła. To błędna myśl.

Każdy kieliszek do wina na nóżce składa się z trzech części:

 • Podstawa – jest to również określane jako stopa, ta część jest wymagana, aby utrzymać kieliszek do wina w pozycji stojącej i stabilnej. Im większa podstawa tym kieliszek stabilniej stoi.
 • Trzonek – Jest to część funkcjonalna, którą trzyma użytkownik (bardzo ważne!), Utrzymuje podstawę i lampkę razem.
 • Lampka – ta część jest najważniejsza, w niej znajduje się wino. Zaleca się napełnianie kieliszka winem (czerwonym, białym czy różowym) do najszerszego punktu lampki, maksymalizuje to kontakt wina z powietrzem, ponieważ wino potrzebuje przestrzeni nad sobą (przestrzeń od powierzchni wina do szczytu kieliszka) po to aby aromaty wina mogły swobodnie wydzielać się na zewnątrz.
  Aromaty są gromadzone w tej „pustej przestrzeni”, a następnie można zawirować wino w kieliszku, co dodatkowo uwalnia aromaty i pozwala poczuć zapach wina.

Dlaczego jest tak wiele różnych kieliszków do wina?

Spośród wielu różnych dostępnych kieliszków do wina przekonasz się, że określone kształty są lepsze do delektowania się określonymi rodzajami wina.

Nawiasem mówiąc, nie ma znaczenia, czy Twoja szklanka jest na nóżce, czy bez. Chodzi bardziej o to, jak kształt naczynia zbiera aromaty i osadza wino w ustach. (Wiem, że niektórzy z Was entuzjastów zdecydowanie się nie zgodzą!)

Poniżej znajduje się podsumowanie podstawowych kształtów kieliszków i win, które zwykle dobrze się w nich zachowują.

Kieliszki do białego i czerwonego wina maja inny kształt
fot. pixabay

Kieliszki do wina białego

Wina białe są zwykle podawane w mniejszych kieliszkach. Mniejsze okulary:

 • Zachowują kwiatowe aromaty
 • Utrzymują niższą temperaturę
 • Podkreślają większą kwasowość w winie
 • Zapewniają więcej aromatów (nawet w niższych temperaturach) dzięki bliskości nosa.

Kieliszki do czerwonego wina

Wybór kieliszka do czerwonego wina ma wiele wspólnego ze złagodzeniem goryczy tanin lub pikantnym smakiem, aby wino miało łagodniejszy smak. Po kilku latach degustacji win z różnych kieliszków można zauważyć, że wina czerwone mają zwykle łagodniejszy smak z kieliszka z szerokim otworem. Oczywiście odległość do właściwego płynu wpływa na to, co czujesz.

Specjalne kieliszki do wina

Możesz znaleźć powód, aby kupić kilka specjalnych kieliszków do wina, w zależności od tego, co pijesz najczęściej. Na przykład nie możemy żyć bez naszego oficjalnego szkła porto. Jest niewielkich rozmiarów i wąskie usta ograniczają parowanie.

Jakiego rodzaju kieliszki do wina powinieneś kupić? 

Odpowiedz na te pytania zgodnie z prawdą, aby dowiedzieć się, jaki kielich kupić.

 1. Myjesz ręcznie specjalne narzędzia kuchenne, takie jak noże?
 2. Masz miejsca do przechowywania wysokich kieliszków do wina?
 3. Lubisz kieliszek wina prawie każdej nocy?
 4. Myjesz naczynia po obiedzie?
 5. Lubisz sprzątanie i porządkowanie kuchni lub łazienki?
 6. Masz bezpieczne obszary niedostępne dla dzieci?

Jeśli odpowiedziałeś głównie „Nie” Posiadanie szlachetnego kryształowego kieliszka doprowadzi Cię do szaleństwa. Zamiast tego kup szklane kieliszki bez nóżek. Będą łatwiejsze w utrzymaniu, a ich zmieszczenie nie zaboli, ani Ciebie, Twojego portfela. Takie kieliszki można również myć w zmywarce.

Jeśli odpowiedziałeś głównie „Tak”, Poważnie zastanów się nad zainwestowaniem w zakup wysokiej jakości kieliszków do wina, najlepiej i do białego i do czerwonego. Powinieneś spojrzeć na zestaw 6 pasujących kryształowych kieliszków do wina, których będziesz mógł używać przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here