Piekarnik wbudowany w zabudowę kuchenną
fot. pixabay

Urządzasz kuchnię w nowym mieszkaniu, remontujesz swoją obecna czy zwyczajnie masz potrzebę zmiany jakości swoich potraw? Nieważne jaki jest powód musisz zdecydować się na zakup odpowiedniego urządzenia. Musisz rozważyć wszystkie potrzeby i dostosować je o budżetu jakim dysponujesz. Piekarnik to jedno z ważniejszych akcesoriów kuchennych. Zanim kupisz garnki, noże, kieliszki czy deski do krojenia zacznij od podstaw i wybierz podstawowe przyrządy takie jak piekarnik czy lodówkę.

Wybierz zasilanie

Piekarnik w stylu vintage
fot. pixabay

Wybór piekarnika w dużej mierze zależy od rodzaju przewodów zasilających, które masz w domu (chyba że chcesz zmienić typ połączenia). Piekarniki gazowe będą miały przewód gazowy podłączony do istniejącego pieca. Piekarnik elektryczny będzie podłączony do gniazdka elektrycznego.

Piekarniki gazowe

Piekarniki zasilane gazem wykorzystują albo gaz ziemny albo propan, w zależności od twojej lokalizacji. Urządzenia  gazowe są kosztowniejsze w produkcji niż elektryczne, ale ich utrzymanie kosztuje mniej. Jeśli chcesz zmienić instalację elektryczną na gazową, musisz dowiedzieć się, czy gaz jest łatwo dostępny w Twojej okolicy. Możesz to zrobić, wykonując szybkie wyszukiwanie online dostępności gazu w Twojej okolicy. Wybierz piekarnik gazowy, jeśli uwielbiasz pieczenie. Piekarniki gazowe są mniej wysuszające niż elektryczne i są idealne do pieczeni i przygotowywania pieczywa. Nie rozprowadzają one jednak ciepła tak skutecznie jak piekarniki elektryczne, chyba że mają wbudowany wentylator. Jeśli zdecydujesz się na piekarnik z wentylatorem, upewnij się, że wentylator jest otoczony przez element grzewczy. Dzięki temu ciepło będzie równomiernie rozprowadzane w piekarniku.

Piekarniki elektryczne

Kup piekarnik elektryczny, jeśli chcesz mieć szerszy zakres wyboru. Piekarniki elektryczne są najpopularniejszym typem piekarnika. Chociaż zapewniają mniejszą kontrolę nad ustawieniami ciepła na płycie kuchennej, ciepło będzie rozprowadzane bardziej równomiernie w samej komorze piekarnika. Piekarniki elektryczne są najpopularniejszym typem piekarnika, dzięki czemu możliwości wyboru są znacznie większe.

Piekarni elektryczny
fot. pixabay

Piekarniki „dwa w jednym”

Wybierz piekarnik z podwójnym zasilaniem, jeśli chcesz uzyskać to, co najlepsze z obu rodzajów piekarników. Te piekarniki zazwyczaj używają gazu do zasilania płyt kuchennych i elektryczności do zasilania piekarnika. Są one popularnym wyborem i pozwalają kontrolować temperaturę płyt z większą dokładnością.

Piekarni czy piec konwekcyjny?

Wybierz piec konwekcyjny, jeśli lubisz szybko gotować. Piece konwekcyjne wykorzystują wentylatory do równomiernego rozprowadzania ciepła w całym wnętrzu. Gotują one szybciej niż tradycyjne piekarniki i przyrządzają potrawy równomiernie. Są one jednak bardziej delikatne niż tradycyjne piekarniki, a niektóre przepisy mogą wymagać modyfikacji podczas korzystania z tych piekarników.

Wybierz pomiędzy piecem a piekarnikiem. Prosty piekarnik to tylko komora pieczenia, podczas gdy piec jest urządzeniem typu dwa w jednym. Komora pieca znajduje się na dole pieca, a płyty grzewcze na górze. Ten rodzaj piekarników pozwala na przygotowanie bardziej wszechstronnych potraw i posiada dodatkową zaletę polegającą na możliwości gotowania w jednym miejscu. Ten rodzaj piekarników będzie nieco droższy, ponieważ posiadają one płytę grzewczą, jak również komorę piekarnika. Ceny zakres będzie się różnić w zależności od tego, czy są one gazowe lub elektryczne,

Piekarnik wbudowany czy wolnostojący?

Wybierz pomiędzy wbudowanym piekarnikiem a wolnostojącym. Piekarniki do zabudowy są świetne, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni w kuchni, a ich dodatkową zaletą jest to, że są dostosowane do twojej wysokości, dzięki czemu nie będziesz musiał się zbytnio schylać. Jeśli jednak nie masz obecnie wyciętej szafki ściennej lub miejsca na piekarnik do zabudowy, może to spowodować dodatkowe koszty, takie jak opłaty remontowe. Piekarniki wolnostojące są zazwyczaj łatwiejsze do czyszczenia i oferują większą elastyczność w zakresie miejsca, w którym je umieścisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here