Świeżo wyciskany sok z owoców i warzyw
fot. pixabay

6 cech, które należy rozważyć przed zakupem sokowirówki

Zrozumienie, czego oczekujesz od sokowirówki, pomoże Ci zawęzić wybór do tej, która będzie dla Ciebie najlepsza. Oto kilka głównych cech, o których należy pamiętać podczas zakupów.

1. Cena

Podobnie jak w przypadku wielu urządzeń gospodarstwa domowego. Na przykład lodówka, piekarnik czy najprostsze akcesoria kuchenne, można znaleźć korelację między początkowym kosztem sokowirówki a jakością wyciskania soku. Wiele modeli z wyższej półki zapewnia większą wydajność wyciskania soku i zachowuje więcej składników odżywczych w nienaruszonym stanie, ale niektóre z bardziej przystępnych cenowo opcji będą wystarczająco dobre dla przeciętnej osoby z bardziej podstawowymi oczekiwaniami.

Należy jednak pamiętać, że sokowanie może stać się drogim nawykiem, jeśli robi się to regularnie. Należy liczyć się z koniecznością zakupu wielu owoców i warzyw, aby uzyskać niewielką ilość soku. Jeśli zamierzasz wyciskać sok kilka razy w tygodniu, to większa wydajność droższej sokowirówki może Ci się szybko zwrócić.

2. Składniki odżywcze

Dla wielu kupujących sokowirówka ma na celu poprawę zdrowia. Jak już wspomnieliśmy, różne typy sokowirówek dają różne rezultaty, jeśli chodzi o to, jak dobrze zachowują składniki odżywcze soku. Należy również pamiętać, że to, co wyciskamy ma znaczenie. Mieszanie zieleniny i warzyw o wysokiej zawartości składników odżywczych, a nie tylko owoców, jest ważne, aby uzyskać korzyści zdrowotne, których szukasz.

Jeśli zdrowie jest Twoim głównym celem, zrób badania i dowiedz się, jakie warzywa powinieneś wybierać do regularnego wyciskania soków. Należy zadbać o to, aby wybrać sokowirówkę, która poradzi sobie z takimi produktami jak jarmuż i seler bez większych problemów i rozważyć jeden z typów sokowirówek, które zachowują najwięcej składników odżywczych, jeśli możesz sobie na to pozwolić.

3. Czyszczenie

Domowe soki wyciskarki woloobrotowej
fot. pixabay

Jeśli ktoś posiada sokowirówkę, bez względu na to, jak bardzo ją chwali, prawdopodobnie usłyszysz narzekania, jeśli zapytasz o to, jak wygląda jej czyszczenie. Praktycznie wszystkie sokowirówki są uciążliwe w czyszczeniu, a modele z wyższej półki, które robią najlepsze soki, są pod tym względem najgorsze.

Jeśli proste czyszczenie jest dla Ciebie priorytetem, zwróć uwagę na to, jak wiele różnych elementów mają sokowirówki i czy można je myć w zmywarce. Im więcej elementów, tym czyszczenie będzie bardziej skomplikowane.

4. Hałas

Czy głośne urządzenia doprowadzają Cię do szału? Wiele sokowirówek odśrodkowych jest dość głośnych, podczas gdy prasy do wyciskania na zimno i sokowirówki z dwoma biegami są cichsze. Jeśli jest to dla Ciebie ważna cecha, możesz znaleźć sokowirówki, które są specjalnie zaprojektowane tak, aby były ciche.

5. Prędkości

Ogólnie rzecz biorąc, sokowirówki tłoczące na zimno i dwubiegowe pracują z mniejszą prędkością niż sokowirówki odśrodkowe, co pozwala im na bardziej efektywne pozyskiwanie soku z owoców i warzyw. Z jednej strony oznacza to, że uzyskuje się większą wydajność i więcej składników odżywczych. Z drugiej strony sprawia to, że sokowanie wymaga większego poświęcenia czasu. Kiedy próbujesz określić, która sokowirówka jest dla Ciebie najlepsza, zadaj sobie pytanie: czy wolisz uzyskać więcej soku, czy szybciej?

6. Rozmiar i długość kabla zasilającego

Wyciskarka do owoców cytrusowych
fot. pixabay

W większości kuchni miejsce na blacie jest cenionym dobrem. Sokowirówki niestety zajmują go bardzo dużo. Upewnij się, że masz miejsce na sokowirówkę, której potrzebujesz, zanim ją kupisz i że przewód będzie sięgał do gniazdka w miejscu, które masz na myśli. Wiele sokowirówek ma regulowane przewody, więc możesz mieć pewną swobodę w tej kwestii.

Jeśli spodziewasz się trzymać sokowirówkę w szafce i wyciągać ją do każdego użycia, nie musisz martwić się tak bardzo o miejsce na blacie, ale musisz upewnić się, że waga sokowirówki nie będzie problemem.

Oczywiście wielkość urządzenia ma wpływ na to, jak dużo soku można uzyskać. Od wielkości otworu wylotowego zależy, ile czasu poświęcisz na przygotowanie soku – w przypadku mniejszego otworu wylotowego będziesz zmuszony bardziej pokroić. Wielkość pojemnika do zbierania soku określa typowy limit dla każdej partii soków. Biorąc pod uwagę, że sok jest najlepszy, gdy wypijesz go wkrótce po zrobieniu, mały pojemnik może nie być wadą. Jednak czas poświęcony na przygotowanie soku jest na tyle znaczący, że warto mieć możliwość pozostawienia soku na następny dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here