Akrylowa umywalka do łazienki
fot. pixabay

Zlewozmywaki łazienkowe prawdopodobnie nie będą musiały poradzić sobie z tyloma problemami, co ich kuchenne odpowiedniki, ale to nie czyni ich mniej ważnymi. Ze względu na to, że nie muszą być narzędziami pracy, można łatwo wybrać nowy zlew łazienkowy, kierując się przede wszystkim wyglądem. Projekt i wygląd są ważne, ale istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Kilka pytań, które warto zadać sobie przed rozpoczęciem poszukiwań:

Czy wymieniasz umywalkę?

Jeśli tak, to czy będziesz używać tego samego blatu, tego samego wycięcia? A co z baterią? Wymiana niczego wyraźnie ograniczy Twoje możliwości, ale także ułatwi cały proces. Dokładnie zmierz, aby upewnić się, że nowy zlew będzie pasował (i pomieści baterię, jeśli zostanie zachowana).Pamiętaj, że nawet jeśli nie jesteś w stanie dokonać żadnych modyfikacji w miejscu instalacji, może być możliwe przejście od umywalki wpuszczanej do podwieszanej lub odwrotnie, aby osiągnąć znaczącą zmianę bez większych modyfikacji.

Czy potrzebujesz – lub chcesz – mieć dużą umywalkę?

Posiadanie dużego blatu do odkładania rzeczy jest wygodne, ale może nie sprawdzić się w każdej łazience. Jeśli masz wannę, która ma za sobą najlepsze dni, rozważ jej usunięcie i zamontowanie zlewu na postumencie lub ścianie, aby uzyskać nowy wygląd.

Rodzaje zlewów

1.Wpuszczane / Montowane od góry

Najpopularniejszy typ zlewu łazienkowego, wpuszczany jest najłatwiejszy do zainstalowania (szczególnie w blatach kamiennych, gdzie krawędzie wycięcia nie muszą być polerowane, jak w przypadku podwieszanych). Komora jest opuszczana do wycięcia w blacie, podczas gdy zewnętrzna krawędź zlewu spoczywa na blacie (gdzie jest uszczelniona silikonem).

2. Porcelanowy zlew łazienkowy montowany od góry

Przy uszczelnianiu zlewu wpuszczanego należy zachować szczególną ostrożność: przestrzeń pomiędzy obręczą a blatem może stać się rajem dla nadmiaru wody, brudu i w końcu pleśni. Obręcze tych zlewów mogą się bardzo różnić – niektóre są duże i grube, inne ledwo zauważalne. Upewnij się, że wybierzesz taki, który pasuje do stylu Twojej łazienki.

3. Podtynkowe

Jeśli szukasz czegoś eleganckiego i stylowego, styl podblatowy może być dla Ciebie. Zlewozmywaki te montuje się pod blatem, co pozwala na zachowanie czystości i ułatwienie sprzątania blatu. Powoduje to, że krawędź blatu (wokół wycięcia) jest odsłonięta, więc upewnij się, że materiał blatu jest wodoodporny zanim wybierzesz zlew podblatowy (pamiętaj, że kamienne blaty muszą mieć w pełni wypolerowane i uszczelnione krawędzie, gdy używany jest zlew podblatowy).

4. Porcelanowy zlew podwieszany do łazienki

Podwieszana umywalka łazienkowa
fot. pixabay

Ważnym aspektem w przypadku umywalek podblatowych jest „odsłonięcie” zlewu: jak dużo krawędzi zlewu pozostaje widocznych pod blatem ze względu na wielkość wycięcia. Większość producentów określa zalecany stopień odsłonięcia, ale profesjonalny instalator może dostosować się do Twoich upodobań. Niezależnie od stopnia odsłonięcia, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe uszczelnienie silikonem szczeliny pomiędzy zlewem a blatem. Niedokładne instalacje mogą prowadzić do wnikania wody i rozwoju pleśni, naruszając integralność blatu i jego połączenia ze zlewem. Ponieważ wycięcie w blacie musi mieć bardzo konkretny rozmiar, wymiana zlewu podwieszanego może być nieco trudniejsza niż w przypadku innych typów. Przy wymianie jednego, być dokładne w swoich pomiarów istniejących wycięcia.

5. Piedestał

Umywalka na postumęcie bez możliwości przechowywania
fot. pixabay

Zainspirowane stylem vintage, wolnostojące umywalki posiadają wysoką, smukłą podstawę (eliminując potrzebę zastosowania szafki lub blatu). Ich design i niewielka powierzchnia sprawiają, że są idealne do małych łazienek. Nie daj się zniechęcić etykietom „vintage” lub „tradycyjny” – istnieje wiele umywalek na piedestale o zupełnie nowoczesnym wyglądzie.

6. Porcelanowy zlew łazienkowy na postumencie

Podstawową wadą zlewu na postumencie jest brak „miejsca do przechowywania”, lub przestrzeni wokół zlewu do przechowywania/umieszczania kosmetyków. Zlewozmywaki wpuszczane i podwieszane mają zazwyczaj dużo miejsca na blacie. Natomiast umywalki na postumencie mają tylko kilka centymetrów wokół umywalki (które mogą nie nadawać się do ustawienia rzeczy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here