Jaki szampon do włosów kupić?
Przenieś swoje kosmetyczne zakupy na zupełnie inny, świadomy poziom. Szampony usuwają z włosów sebum, brud i resztki skóry. Pierwsze szampony były produkowane z komercyjnych substancji chemicznych, które oczyszczały włosy i skórę głowy. Ich formuła była tak opracowana, aby wytwarzały dużo piany i pozostawiały włosy nieskazitelnie czyste. Było to świetne rozwiązanie dla producentów ponieważ: syntetyczne składniki kosztowały grosze.
Teraz wiemy lepiej. Włosy nie są oddzielone od skóry głowy, a szampony i odżywki mogą w znacznym stopniu przyczynić się do prawidłowego zdrowia włosów i skóry głowy – lub im zaszkodzić. Zależy to od tego, jakiego produktu używasz.
Szampony i odżywki do włosów można podzielić na dwie kategorie:
Pierwsza to preparaty, które opierają się na syntetycznych substancjach chemicznych, związkach zaprojektowanych przez chemików do czyszczenia i kondycjonowania włosów. Związkach, które zapewniają użytkownikowi puszystą, jedwabistą, pachnącą pianę, która wślizguje się na włosy i schodzi z nich jak satyna. Związki które producenci stosują w preparatach chemicznych możesz porównać z nakładaniem makijażu na włosy. Zawierają to, co producenci tych produktów nazywają „toksycznymi substancjami błonotwórczymi”, chemikaliami, które pokrywają (i zatykają) włosy i mieszki włosowe. Silikony i sole amoniaku wiodą prym w tej dziedzinie.
Sole amoniaku, które znajdują się w większości szamponów i odżywek są biocydami, wymyślonymi jako środki dezynfekujące, używane do zabijania zarazków, pleśni i grzybów. Z pewnością nikt nie chce nakładać tego typu preparatów na swoje włosy.
Drugi rodzaj szamponów i odżywek zawiera ekstrakty botaniczne, pochodzenia roślinnego – naturalnego. Wyciągi botaniczne pochodzą z różnych części roślin i drzew. Mogą to być korzenie, kora, jagody, liście, nasiona, płatki, pestki i owoce. W zależności od odmiany, zawierają od kilkunastu do ponad 100 różnych fitoskładników, złożonych cząsteczek, które są stworzone przez roślinę, aby chroniły ją przed pleśnią, wirusami, bakteriami, drapieżnikami, promieniowaniem UV, suszą, owadami i innymi czynnikami, które mogą jej zaszkodzić.
Substancje botaniczne i chemiczne to przeciwieństwa. Kiedy widzisz nazwę substancji chemicznej, to jest to dokładnie to, co otrzymujesz, 100% w laboratorium. Czym chcesz karmić swoją skórę głowy i włosy, chemią opartą na ropie naftowej czy naturą? Oto, na co należy zwrócić uwagę kupując szampon lub odżywkę:
1. Zapomnij o pianie
Piana, pianka i bąbelki nie pełnią żadnej funkcji i są zbędne. Są tam tylko dla psychologii i ich zadaniem jest dawanie wrażenia, że produkt myje i faktycznie działa. Piana w szamponie nie jest sposobem na ocenę skuteczności produktu.
2. Przeczytaj etykietę
Producent może dodać kilka kropli naturalnego składnika do produktu, a ten magicznie staje się produktem z DODATKIEM naturalnych składników. Nie daj się nabrać. Składnik ma wartość jedynie wtedy, kiedy znajduje się na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu na etykiecie składu produktu.
4. Delikatna formuła
Upewnij się, że kupujesz najłagodniejsze, najbardziej hipoalergiczne środki powierzchniowo czynne. Najłagodniejsze środki powierzchniowo czynne są na bazie cukru: glukozyd decylowy, glukozyd kokosowy i glukozydy laurylowe. Inne łagodne środki powierzchniowo czynne to glutaminiany na bazie aminokwasów, betainy i kokoamfooctan sodu. Lepszy jest szampon zbyt łagodny niż zbyt silny i dlatego szampony, które obciążają włosy oraz skórę głowy nadmiernie stymulują produkcję sebum, czyli to, co próbujesz uspokoić i zredukować. Używając łagodnego szamponu, skóra głowy uspokoi się, a ty zauważysz jak skóra głowy wolniej się przetłuszcza.
5. Krótki skład
Jak w przypadku każdych kosmetyków prosty oraz czysty skład jest najważniejszy. Jednak czy to krem do rąk, krem do twarzy czy krem pod oczy składniki które działają na Twoje ciało muszą być najwyższej jakości. Szampony i odżywki składają się w 60-80% z wody. Środki powierzchniowo czynne obejmują 20-30%, pozostawiając 10% lub mniej dla składników roślinnych, olejów, konserwantów i zagęszczaczy. Kiedy widzisz etykiety z 30-35 składnikami najprawdopodobniej oznacza to, że większość z nich prawie w ogóle tam nie występuje. Łącznie 10-15 składników to odpowiednia liczba dla naturalnego szamponu.
6. Etykiety „NIE ZAWIERA…”
Ignoruj te produkty i ich obietnice. W szamponie ważne jest to, co zawiera, a nie to, czego nie zawiera.