Z czego powinien być wykonany najlepszy garnek
fot. pixabay

Jakie garnki kupić?

Wszystkie dobre patelnie mają wspólne cechy

W dobrze zaopatrzonym sklepie kuchennym możesz kupić wiele najwyższej jakości garnków i patelni. Mogą wyglądać inaczej, ale wszystkie mają wspólne podstawowe cechy, którymi powinieneś kierować się podczas zakupów. Pamiętaj, że może być to świetny pomysł na prezent.

  1. Poszukaj materiałów o dużej grubości. Cieńsze materiały nierównomiernie rozprowadzają i utrzymują ciepło, a ich spody będą bardziej podatne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że żywność może się przypalić. Całkowicie płaskie dna są szczególnie ważne, jeśli posiadasz elektryczną kuchenkę.
  2. Dobre patelnie są warte swojej ceny, ponieważ lepiej rozprowadzają i utrzymują ciepło. Odpowiedni materiał i grube dno to kluczowe cechy dobrych naczyń kuchennych. Oto, jak te cechy wpływają na gotowanie. Najlepsze materiały to dobre przewodniki ciepła, takie jak miedź i aluminium, szybko reagują na zmiany temperatury. Zrobią to, co każe im źródło ciepła – podgrzeją, wystygną- niemal natychmiast. Grube dno garnka zapewnia większą odległość między powierzchnią gotowania a źródłem ciepła. Zanim ciepło dotrze do powierzchni do gotowania, będzie się równomiernie rozprowadzać, ponieważ ciepło rozprasza się podczas przepływu. Masa zatrzymuje ciepło (ciepło jest masą wibrującą, więc im więcej masy ma wibrować, tym więcej ciepła). Im więcej patelni jest do podgrzania, tym więcej ciepła może pomieścić patelnia, więc w efekcie utrzymujemy stałe ciepło co pozwala osiągnąć lepsze i szybsze efekty gotowania i smażenia.

    Duży garnek z grubym dnem.
    fot. pixabay
  3. Będziesz potrzebował uchwytów i pokrywy, które są solidne, odporne na ciepło i bezpieczne w użytkowaniu. Uchwyty garnków mogą być spawane, nitowane lub skręcane. Niektórzy kucharze odradzają spawanie uchwytów, ponieważ mogą się odłamać. Jednak o ile uchwyty są przyspawane w kilku miejscach, mogą być lepsze niż nitowane, ponieważ zapobiegają gromadzenia się pozostałości po gotowaniu. Wiele patelni ma metalowe uchwyty, które pozostają stosunkowo chłodne, gdy patelnia znajduje się na kuchence, ponieważ uchwyt jest wykonany z metalu, który jest słabym przewodnikiem ciepła. Plastikowe i drewniane uchwyty również pozostają chłodne, ale nie są odporne na bardzo wysokie temperatury, co uniemożliwia umieszczenia garnka np. w piekarniku. Dzięki uchwytom żaroodpornym lub silikonowym potrawy, które zaczynamy gotować na płycie kuchennej można wykończyć w piekarniku.
  4. Wszystkie pokrywki powinny ciasno przylegać, aby utrzymać wilgoć. Pokrywka również powinna mieć żaroodporny uchwyt. Szklane pokrywki, które można znaleźć w niektórych sklepach mogą nie nadawać się do podgrzewania ich w [piekarniku, pomimo tego, że garnek od kompletu posiada tę właściwość. warto to dokładnie sprawdzić, aby nie uszkodzić ani pokrywki ani piekarnika.

Materiały z jakich może być wykonany garnek.

Mały rondelek do szybkiego gotowania
fot. pixabay

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna znakomicie przewodzi ciepło, więc garnek z niej wykonany ma kilka świetnych właściwości: łatwy do czyszczenia, trwały, błyszczący i całkowicie niereaktywny.

Miedź

Jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Sama miedź silnie reaguje z żywnością, dlatego patelnie muszą posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Miedź jest często używana jako dolna warstwa garnków dla lepszego przewodzenia ciepła.

Aluminium

Jest najwyższej klasy przewodnikiem ciepła, lekkim i łatwym w obsłudze, ale reaguje z żywnością kwaśną, siarkową i zasadową. Aluminium jest często używane jako warstwa rdzeniowa lub dolna dla lepszego przewodzenia ciepła.

Żeliwo

Doskonale zatrzymuje ciepło i doskonale sprawdza się w wysokich temperaturach. Nagrzewa się i stygnie stosunkowo wolno, wymaga dokładnego wysuszenia i naoliwienia.

Teflon 

W ostatnich latach stał się bardzo popularny. Jego jakość się poprawiła i zapewnia nieprzywieranie potraw podczas, a jego wytrzymałość wzrosła.

Anodowane aluminium

To aluminium, które zostało uszczelnione elektrochemicznie, tworząc niereaktywną, twardą powierzchnię. Ciemne wnętrze utrudnia jednak zauważenie zmiany koloru w sokach z patelni i sosach.

Powłoka z emaliowanego żeliwa

Rozwiązuje problemy związane z konserwacją żeliwa, przy jednoczesnym utrzymaniu korzyści z ogrzewania. Powłoka emaliowa może odpryskiwać w wyniku zużycia i ścierania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here