Minimalistycznie wykończony monitor komputerowy
fot. pixabay

Na co zwracać uwagę podczas zakupu monitora?

Używasz go do pracy. Używasz go do gier. Korzystasz z niego, aby uzyskać dostęp do wszystkich portali społecznościowych i mediów zapewniających rozrywkę. To Twój monitor komputerowy, a wybór modelu, który pasuje do Ciebie i Twoich potrzeb jest kluczowy. Zwróć uwagę na to, abyś mógł go skonfigurować z całym swoim sprzętem komputerowym. Z myszką, klawiaturą, głośnikami, słuchawkami i mikrofonem.  Niezależnie od tego, czy Twój stary monitor przestał działać, czy zdecydowałeś, że musisz go wymienić, aby skorzystać z najnowszego oprogramowania, zakup nowego monitora to poważna decyzja.

Nie wszyscy jednak szukają tego samego. Niektórzy kupujący szukają świetnego wyświetlacza, podczas gdy inni stawiają na pierwszym miejscu funkcje i możliwości połączeń. Przy tak wielu wspaniałych opcjach łatwo się pogubić, dlatego poniżej zamieściliśmy wygodny przewodnik zakupowy.

Rozmiar ma znaczenie

Jak duży jest wystarczająco duży? Jeśli chodzi o monitory komputerowe, potrzebujesz czegoś, co zmieści się swobodnie na biurku. Jednak jednocześnie zapewni Ci dużo przestrzeni na ekranie. Kiedyś powszechne były monitory o przekątnej poniżej 20 cali. Dziś, o ile nie masz ograniczonej przestrzeni, nie ma sensu kupować niczego poniżej 22 cali. Dla większości, 24 cale będzie punktem odniesienia. Ponieważ można odebrać kilka ekranów w tym rozmiarze za około 300-500 złotych, a ich wygląd jest naprawdę dobry w rozdzielczości 1080p.

Dla tych, którzy chcą więcej niż to, choć, istnieje wiele rozmiarów do wyboru. Monitory, które sięgają 27 cali przekątnej są coraz bardziej popularne, i istnieje wiele opcji ponad 30 cali, które są dostępne w przystępnej cenie. Jeśli chcesz iść skrajnie, wypróbowaliśmy nawet kilka świetnych monitorów komputerowych, które mają przekątną bliską 50 cali, takich jak CHG90 firmy Samsung. Choć będziesz musiał usiąść z dala od nich, nie da się ukryć, że wyglądają niesamowicie.

Dla większości użytkowników ekrany o przekątnej od 24 do 30 cali będą w zupełności wystarczające. Pozwalają one w pełni wykorzystać nowoczesne rozdzielczości i wyrazistość kolorów, a także umożliwiają jednoczesne otwieranie kilku różnych stron internetowych bez konieczności korzystania z dwóch monitorów, co jest przydatne dla wielu profesjonalistów. Nie są one również zbyt drogie w tym rozmiarze, chyba że zdecydujesz się na modele z najwyższej półki.

Monitor komputerowy z regulowana podstawką
fot. pixabay

Rozdzielczość i typ ekranu

Obecnie wszystkie najlepsze ekrany to nadal monitory LCD, które wykorzystują technologię LED do stworzenia smukłego ekranu, który oszczędza energię, a jednocześnie zapewnia idealne podświetlenie.

Jednym z aspektów monitorów PC, który trzeba wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość. Podczas gdy 1080p było kiedyś złotym standardem, dziś jest to już tylko poziom podstawowy. Jeśli jesteś gotów wydać trochę więcej, jest kilka innych opcji wartych rozważenia, zwłaszcza jeśli chcesz poprawić przestrzeń na ekranie lub jakość obrazu w grach. Rozdzielczość nie jest jednak najważniejszą cechą monitora. W rzeczywistości, zbyt duża rozdzielczość na zbyt małym ekranie może być często irytująca, ponieważ powoduje kurczenie się wszystkich obrazów i zmusza Cię do powiększania wszystkiego, aby łatwo było to odczytać.

Typ panelu

Typ panelu użytego do produkcji nowego wyświetlacza może mieć duży wpływ na jego wygląd i wydajność. Wszystkie mają swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu lepiej sprawdzają się u różnych użytkowników komputerów..

Porty

Istnieje kilka różnych portów, których powinieneś szukać w swoim monitorze. Dawniej standardem były VGA i DVI, dziś nowe monitory są najczęściej wyposażone w złącza HDMI, DisplayPort i USB-C. Aby jeszcze bardziej zagmatwać sytuację, każdy z tych portów ma wiele własnych generacji, o czym należy pamiętać. Jeśli planujesz korzystać z wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości lub wysokiej częstotliwości odświeżania.

Stanowisko komputerowe z dwoma monitorami
fot. pixabay

Konstrukcja i montaż

Zalecamy wybranie monitora, który jest łatwy w obsłudze, zwłaszcza jeśli budujesz złożoną konfigurację z więcej niż jednym monitorem. Warto pomyśleć o dodaniu podstawki, którą można przechylać lub obracać, aby uzyskać idealny kąt nachylenia monitora. Niektóre monitory umożliwiają nawet regulację nachylenia i obrotu jedną ręką.

Wbudowane elementy sterujące do nawigacji po menu monitora i wybierania różnych trybów pracy monitora są ciekawą funkcją. Nie powinny sprawiać wrażenia topornych. Zwróć uwagę na rozmieszczenie portów i funkcje zarządzania kablami, aby podłączyć swój nowy monitor w schludny i czysty sposób. Niektóre monitory idą o krok dalej i posiadają porty ładowania wzdłuż podstawy lub nawet zamieniają podstawę monitora w bezprzewodową ładowarkę do telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here