Kompaktowa myszka przewodowa do codziennego użytku
fot. pixabay

Skompletuj swój komputer – zakup myszki

Planujesz zakup nowej myszki? Rozszerz swoje stanowisko komputerową , złożone z monitora i klawiatury. Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed dokonaniem zakupu, aby wybrać mysz najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Gdy myślisz o najlepszych sposobach ulepszenia swojego komputera, prawdopodobnie nie myślisz zbyt wiele o myszce. Przecież wszystkie myszki są takie same, prawda?

Jest to jeden z najczęściej używanych elementów sprzętu komputerowego. Nie warto korzystać z tego samego taniego kawałka plastiku, który masz od lat. Wymiana myszki może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w pracy i grze, a ponadto może zapobiec urazom nadgarstków i palców.

Stanowisko komputerowe z bezprzewodową myszką
fot. pixabay

1. Wybierz mysz, która odpowiada Twoim potrzebom

W przypadku większości użytkowników standardowa mysz z trzema przyciskami (w której kółko przewijania pełni funkcję trzeciego przycisku) sprawdzi się doskonale. Ale do konkretnych zadań warto rozejrzeć się za specjalnie zaprojektowanymi myszami.

Myszy dla graczy

Gracze powinni zawsze inwestować w dedykowaną mysz do gier. Nie sprawi, że staniesz się lepszym graczem, ale sprawi, że Twoja rozgrywka będzie o wiele łatwiejsza. Najlepsza mysz do gier będzie oferować ergonomiczne korzyści, dzięki czemu będzie bardziej komfortowa podczas długich sesji gry. Myszka jest równie istotna co klawiatura. Będzie miała czujnik wyższej jakości, co poprawia jej dokładność. A co najlepsze, będzie miał przyciski, które można skonfigurować, aby ułatwić powtarzające się zadania. Chcesz podnieść swój karabin snajperski lub użyć apteczki? Wystarczy jedno kliknięcie. Do jednego przycisku można nawet przypisać złożone makra.

Myszy przenośne

Minimalistyczna biała myszka do komputera
fot. pixabay

Innym głównym typem myszy specjalistycznej jest mysz przenośna. Większość z nich to standardowe dwu- lub trzyprzyciskowe urządzenia zmniejszone dla uzyskania kompaktowych rozmiarów. Większość z nich jest bezprzewodowa, choć niektóre używają krótkich lub zwijanych kabli. Zazwyczaj są one również na tyle przystępne cenowo, że można je łatwo wymienić w przypadku zgubienia. Głównym celem myszy przenośnej jest możliwość zmieszczenia jej w ciasnej przestrzeni – takiej jak torba na laptopa lub torebka – i często nie są one zaprojektowane z myślą o ergonomii. Są one świetne, jeśli dużo podróżujesz, ale nie nadają się do intensywnego użytkowania.

2. Ergonomiczne myszy są lepsze do intensywnego użytkowania

Ergonomiczne myszy są zaprojektowane tak, aby pasowały do dłoni w bardziej naturalny sposób, zmniejszając obciążenie palców i nadgarstka. Zazwyczaj mają też dodatkowe przyciski w zasięgu palców. To, jak wygodne są tego typu myszki, zależy od wielu czynników, w tym od preferowanego sposobu trzymania. Niektórzy użytkownicy lubią trzymać dłoń płasko, podczas gdy inni wolą chwyt bardziej przypominający szpony.

Rozmiar jest również czynnikiem wpływającym na wygodę i chociaż wiele myszy jest dostępnych w wersjach dla prawo- i leworęcznych, nie wszystkie są takie same. Dlatego jeśli szukasz ergonomicznej myszy, najpierw przetestuj kilka z nich. Albo przynajmniej kup od kogoś, kto oferuje dobrą politykę zwrotów.

Innym często pomijanym czynnikiem komfortu jest dźwięk. Gdy dużo pracujesz, większość myszy wydaje nieustanny dźwięk klikania. Nawet jeśli Ciebie to nie denerwuje, może denerwować innych w pobliżu. Aby rozwiązać ten problem, zaopatrz się w bezgłośną mysz.

3. Myszy bezprzewodowe są teraz o wiele lepsze

Myszy bezprzewodowe dogoniły swoje przewodowe odpowiedniki do tego stopnia, że ich zalety przeważają nad wadami. Opóźnienia prawie zniknęły – choć gracze nadal wolą absolutną spójność i niezawodność, które są związane z opcją przewodową. Jeśli wybierzesz odpowiedni model, miną lata, zanim będziesz musiał wymienić baterię. Główną zaletą myszy bezprzewodowych jest wygoda. Nie ma plątaniny kabli, a jeśli używasz myszy Bluetooth, nie będzie ona zajmować portu USB. Zasięg bezprzewodowy jest również znacznie lepszy. Dzięki temu można sterować komputerem podłączonym do projektora lub telewizora, na przykład z odległości nawet 10 metrów.

Wybierając mysz, zastanów się, do czego chcesz jej używać. Projektanci mogą preferować wygodę i precyzję ergonomicznej myszy laserowej, gracze stabilność przewodowej, a użytkownicy ogólni mogą uznać obsługę gestów za najłatwiejszą w użyciu dzięki touchpadowi. Gdy już znajdziesz odpowiednią mysz, jej właściwa konfiguracja może sprawić, że będzie jeszcze lepsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here