płytki bordowe

Kolor bordowy jest bardzo charakterystyczny i wyrazisty. Często już z samego tego względu nie wymaga innych mocnych barw w swoim otoczeniu, a nawet niewskazane jest ich dodawanie, aby nie “gryzły się” nawzajem. Jednocześnie bordowy może być kolorem inspirującym, porywającym i rozgrzewającym. Zobaczmy zatem, gdzie i w jaki sposób go wykorzystywać.

Bordowy jak burgund

Kolor bordowy czasami nazywany jest też burgundowym, choć tylko jeden z jego odcieni powinien nosić takie miano, które zaczerpnął od znanego na całym świecie gatunku wina. Nic więc dziwnego, że kolor ten od samego początku budzi też takie skojarzenie: z winem, słońcem, ciepłym powietrzem i odległymi krajami oraz przyjemnościami, jakich możemy zakosztować z dala od domu.

Bordowy to jednocześnie odcień czerwieni, którego charakterystyczna barwa ma w sobie lekkie tony fioletu i brązu. Jest głęboka, mocna, czasem wręcz ciemna, a jednocześnie pobudzająca zmysły – dokładnie tak samo jak wino, które oddziałuje na kilka z nich jednocześnie.

Psychologiczne znaczenie koloru bordowego

Kolor bordowy ma swoje unikatowe znaczenie, w którym siła i determinacja splatają się z ambicjami oraz pasjami. Jednocześnie jest to kolor elegancki, przeznaczony na wielkie salony i kojarzony z luksusem oraz bogactwem. Wyraża pragnienie pozostawania w centrum uwagi, poszukiwania czegoś nowego i otwartości, a jednocześnie jest odzwierciedleniem dobrego gustu.

Jeśli zatem bordowy znajduje się w pomieszczeniu, z całą pewnością dobrze świadczy o cechach osoby, która tam go umieściła i lubi się nim otaczać. Inspiruje, motywuje i dodaje dużo energii oraz odwagi. Może powodować, że czujemy się w pomieszczeniu bezpieczniej, pewniej i lepiej się nam pracuje, a każde działanie jest efektywniejsze oraz łatwiejsze ze względu na poprawę nastroju.

Warto jednak zaznaczyć, że choć jest to kolor inspirujący do poszukiwania nowej wiedzy, sztuki i bodźców, jednocześnie w nadmiarze albo złym połączeniu może przytłaczać. W psychologii koloru nadmiar bordowego to także arogancja i wywyższanie się ponad innych. Dodatkowo przynosząc wiele energii i emocji, nie jest zalecany w sypialniach i pokojach przeznaczonych do odpoczynku.

Bordowe płytki jako element wykończeniowy

Jednym z pomysłów na wykorzystanie koloru bordowego może być zastosowanie bordowych płytek, które doskonale będą pasować do wielu pomieszczeń. Ich pozytywne działanie sprawia, że warto udekorować nimi przynajmniej kilka elementów przestrzeni. Tradycyjne, prostokątne lub kwadratowe płytki bordowe sprawdzą się między innymi doskonale na ścianach kuchni czy łazienki. W tej pierwszej mogą pomagać w stylizacji przestrzeni, w której zostaną podkreślone pewne jej fragmenty. Z kolei w łazience bordowe dodatki ocieplą surową, białą przestrzeń.

Z czym je łączyć? Najlepiej z neutralnymi, delikatnymi barwami, które nie będą wchodzić w zbyt duże kontrasty i nie powodują wrażenia nadmiaru kolorów. Można pokusić się także o stylowe srebrne lub złote dodatki, które wzbogacą wygląd całego mieszkania i dodadzą mu jeszcze bardziej królewskiego charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here