Jak zmienia się organizm w ciąży

Ciąża to szczególny stan fizjologiczny dla organizmu kobiety. Nie jest on łatwy, ponieważ rosnący płód nie pozostaje obojętny dla ciała przyszłej mamy, które przez dziewięć miesięcy utrzymuje jego funkcje życiowe i ciężar oraz daje mu energię. Jak przygotować się na zmiany, jakie zachodzą w organizmie w trakcie ciąży? Od kiedy zaczyna być widać brzuch w ciąży?

Już od pierwszych tygodni ciąży obserwujemy i odczuwamy zmiany w funkcjonowaniu organizmu, które spowodowane są burzą hormonów przygotowującą ciało i jego organy na najbliższe dziewięć miesięcy funkcjonowania z rozwijającym się w macicy nowym życiem. Sprawdźmy, jak zmienia się ciało w ciąży, by spokojnie przejść przez jej kolejne fazy.

Pierwsze objawy ciąży – czego można się spodziewać?

Wyraźnym objawem ciąży jest oczywiście brak wystąpienia krwawienia miesiączkowego w danym cyklu, jednak samopoczucie w tych dniach również może zwiastować ciążę w sposób przypominający grypę lub przeziębienia. Wzrost temperatury ciała, ból głowy, problemy trawienne i wymioty nie zawsze przywodzą na myśl ciążę, częściej mogą być mylone z zatruciem lub właśnie, grypą. Utrzymująca się przez dłuższy czas wzmożona wrażliwość na niektóre zapachy, uczucie nudności i senność mogą już bardziej zwracać uwagę na ewentualność zajścia w ciążę. W związku ze zmianami hormonalnymi w ciąży charakterystyczna jest tkliwość i obrzmienie piersi, a także wzmożone wydzielanie śluzu spowodowane rozpulchnieniem szyjki macicy.

Nietypowe oznaki bycia w ciąży – słuchaj ciała i umysłu!

Ciąża wpływa nie tylko na ciało, ale także na psychikę przyszłej mamy. Zmienne nastroje, rozdrażnienie, płaczliwość, napięcie i stres, problemy ze snem oraz inne, niż zwykle reakcje na codzienne sytuacje mogą być nietypowymi objawami ciąży, wynikającymi z wpływu zmian hormonalnych na emocje i samopoczucie. Warto wsłuchiwać się w swoje ciało i umysł, obserwować swoje zachowanie i wyciągać wnioski. Może warto zrobić test ciążowy, jeśli miesiączka spóźnia się, ciało wydaje się “nieswoje”, a niepokój i drażliwość towarzyszą nam od rana do wieczora? Podobne objawy dają również niedobory witamin i minerałów oraz zaburzenia hormonalne, warto jednak wiedzieć o ciąży na tyle wcześnie, jak to możliwe, by odpowiednio przygotować się do roli mamy, także psychicznie.

Jak się zmienia ciało w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy widać brzuch w ciąży. Widoczność ciążowego brzucha zależy nie tylko od sylwetki przyszłej mamy, ale także od masy rozwijającego się płodu. To, kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej kobiety, a kiedy u pulchniejszej, nie ma jednej zasady, podobnie jak to, od kiedy widać brzuch w drugiej ciąży. Jeśli ciąża jest mnoga, na przykład bliźniacza, brzuch również będzie naturalnie większy, niż w przypadku jednego dziecka. U silniej umięśnionych kobiet brzuch ciążowy będzie wygląd u tych, których brzuch na co dzień jest bardziej miękki. Wszelkie wątpliwości dotyczące tempa rozwoju płodu i innych zmian, na jakie należy się przygotować, rozwieje regularna kontrola lekarska i badania ultrasonograficzne.

W ciąży ciało przyszłej mamy zwiększa swoją masę i gromadzi duże ilości wody, która niezbędna jest do stworzenia łożyska, wypełnienia jamy macicy płynem owodniowym oraz rozrzedzenia krwi, której objętość również zwiększa się w trakcie ciąży. W miarę wzrostu płodu ciężar brzucha oraz jego nacisk na jelita i pęcherz moczowy powodują dolegliwości trawienne i częstomocz, a także w wielu przypadkach hemoroidy i żylaki nóg. Rozciągająca się z szybkim tempie skóra brzucha i rosnących piersi może pokryć się rozstępami, dlatego istotne jest odpowiednie dbanie o ciało przy pomocy kosmetyków stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży.

Ostatni trymestr ciąży, poród i połóg – czego się spodziewać i jak się przygotować?

W ostatnim trymestrze ciąży ciało przyszłej mamy jest zwykle bardzo opuchnięte, a piersi przygotowane do laktacji. Obrzęki warto łagodzić chłodnymi okładami. Czas po porodzie, nazywany połogiem, to okres w którym ciało regeneruje się po okresie ciąży, macica i narządy płciowe wracają do swoich pierwotnych rozmiarów, krew zagęszcza się, hormony normalizują, po kilku tygodniach wraca także cykl miesiączkowy, zależnie od tego, jak długo młoda mama karmi piersią. W okresie połogu warto, przy pomocy najbliższych, dać sobie możliwie jak najwięcej czasu na odpoczynek i dbanie o siebie, by pozwolić organizmowi na powrót do sprawności i zebrać siły na opiekę nad rozwijającym się dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here