Ciąża to szczególny stan fizjologiczny dla organizmu kobiety. Nie jest on łatwy, ponieważ rosnący płód nie pozostaje obojętny dla ciała przyszłej mamy, które przez dziewięć miesięcy utrzymuje jego funkcje życiowe i ciężar oraz daje mu energię. Jak przygotować się na zmiany, jakie zachodzą w organizmie w trakcie ciąży? Od kiedy zaczyna być widać brzuch w ciąży?
Już od pierwszych tygodni ciąży obserwujemy i odczuwamy zmiany w funkcjonowaniu organizmu, które spowodowane są burzą hormonów przygotowującą ciało i jego organy na najbliższe dziewięć miesięcy funkcjonowania z rozwijającym się w macicy nowym życiem. Sprawdźmy, jak zmienia się ciało w ciąży, by spokojnie przejść przez jej kolejne fazy.
Pierwsze objawy ciąży – czego można się spodziewać?
Wyraźnym objawem ciąży jest oczywiście brak wystąpienia krwawienia miesiączkowego w danym cyklu, jednak samopoczucie w tych dniach również może zwiastować ciążę w sposób przypominający grypę lub przeziębienia. Wzrost temperatury ciała, ból głowy, problemy trawienne i wymioty nie zawsze przywodzą na myśl ciążę, częściej mogą być mylone z zatruciem lub właśnie, grypą. Utrzymująca się przez dłuższy czas wzmożona wrażliwość na niektóre zapachy, uczucie nudności i senność mogą już bardziej zwracać uwagę na ewentualność zajścia w ciążę. W związku ze zmianami hormonalnymi w ciąży charakterystyczna jest tkliwość i obrzmienie piersi, a także wzmożone wydzielanie śluzu spowodowane rozpulchnieniem szyjki macicy.
Nietypowe oznaki bycia w ciąży – słuchaj ciała i umysłu!
Ciąża wpływa nie tylko na ciało, ale także na psychikę przyszłej mamy. Zmienne nastroje, rozdrażnienie, płaczliwość, napięcie i stres, problemy ze snem oraz inne, niż zwykle reakcje na codzienne sytuacje mogą być nietypowymi objawami ciąży, wynikającymi z wpływu zmian hormonalnych na emocje i samopoczucie. Warto wsłuchiwać się w swoje ciało i umysł, obserwować swoje zachowanie i wyciągać wnioski. Może warto zrobić test ciążowy, jeśli miesiączka spóźnia się, ciało wydaje się “nieswoje”, a niepokój i drażliwość towarzyszą nam od rana do wieczora? Podobne objawy dają również niedobory witamin i minerałów oraz zaburzenia hormonalne, warto jednak wiedzieć o ciąży na tyle wcześnie, jak to możliwe, by odpowiednio przygotować się do roli mamy, także psychicznie.
Jak się zmienia ciało w ciąży?
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy widać brzuch w ciąży. Widoczność ciążowego brzucha zależy nie tylko od sylwetki przyszłej mamy, ale także od masy rozwijającego się płodu. To, kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej kobiety, a kiedy u pulchniejszej, nie ma jednej zasady, podobnie jak to, od kiedy widać brzuch w drugiej ciąży. Jeśli ciąża jest mnoga, na przykład bliźniacza, brzuch również będzie naturalnie większy, niż w przypadku jednego dziecka. U silniej umięśnionych kobiet brzuch ciążowy będzie wygląd u tych, których brzuch na co dzień jest bardziej miękki. Wszelkie wątpliwości dotyczące tempa rozwoju płodu i innych zmian, na jakie należy się przygotować, rozwieje regularna kontrola lekarska i badania ultrasonograficzne.
W ciąży ciało przyszłej mamy zwiększa swoją masę i gromadzi duże ilości wody, która niezbędna jest do stworzenia łożyska, wypełnienia jamy macicy płynem owodniowym oraz rozrzedzenia krwi, której objętość również zwiększa się w trakcie ciąży. W miarę wzrostu płodu ciężar brzucha oraz jego nacisk na jelita i pęcherz moczowy powodują dolegliwości trawienne i częstomocz, a także w wielu przypadkach hemoroidy i żylaki nóg. Rozciągająca się z szybkim tempie skóra brzucha i rosnących piersi może pokryć się rozstępami, dlatego istotne jest odpowiednie dbanie o ciało przy pomocy kosmetyków stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży.
Ostatni trymestr ciąży, poród i połóg – czego się spodziewać i jak się przygotować?
W ostatnim trymestrze ciąży ciało przyszłej mamy jest zwykle bardzo opuchnięte, a piersi przygotowane do laktacji. Obrzęki warto łagodzić chłodnymi okładami. Czas po porodzie, nazywany połogiem, to okres w którym ciało regeneruje się po okresie ciąży, macica i narządy płciowe wracają do swoich pierwotnych rozmiarów, krew zagęszcza się, hormony normalizują, po kilku tygodniach wraca także cykl miesiączkowy, zależnie od tego, jak długo młoda mama karmi piersią. W okresie połogu warto, przy pomocy najbliższych, dać sobie możliwie jak najwięcej czasu na odpoczynek i dbanie o siebie, by pozwolić organizmowi na powrót do sprawności i zebrać siły na opiekę nad rozwijającym się dzieckiem.