Nowoczesna pralka ze stali nierdzewnej
fot. pixabay

Niezależnie od tego, czy kupujesz pralkę w sklepie czy przez Internet, może być ciężko odróżnić jeden model od drugiego.

Biorąc pod uwagę wysokie ceny niektórych pralek, a także fakt, że przez wiele lat będziesz korzystać ze swojego wyboru, warto przed zakupem zaopatrzyć się w niezbędne informacje.

Nie wybieraj tylko najnowszego modelu

Instynkt może podpowiadać Ci, żeby wybrać najnowszy model. W końcu mają one najnowszą technologię do prania Twoich ubrań, prawda? Niekoniecznie. Przez lata producenci wprowadzali innowacyjne funkcje, które rozwiązywały niektóre problemy konsumentów. Ale to spowolniło i nie widzieliśmy nowych, przyciągających wzrok funkcji w ciągu ostatnich dwóch lat.

Energooszczędna pralka ze standardowym wykończeniem
fot. pixabay

Modele są zazwyczaj sprzedawane przez trzy do pięciu lat, a wraz z upływem lat, ceny spadają. Jednak starsze modele mogą mieć te same funkcje, co nowsze modele i spełniają te same normy regulujące wydajność wody i energii. Po prostu należy się rozejrzeć, aby znaleźć je w sklepach.

Sprzedawcy wystawiają nowsze, droższe pralki z przodu lub na końcu alejek, a starsze modele przesuwają w mniej widoczne miejsca. Jeszcze trudniej jest zidentyfikować starsze modele w Internecie. Więc chodzenie do sklepów – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, takich jak noszenie maski i praktykowanie dystansu społecznego – jest najlepszym rozwiązaniem.

Nie daj się skusić super niskimi cenami

Pralki wyposażone w górne ładowanie z funkcją mieszania są zazwyczaj najtańszym typem pralki. Przekonaliśmy się jednak, że modele poniżej 1000 zł zazwyczaj uzyskują przeciętne oceny lub wypadają gorzej w przypadku większości przeprowadzanych testów pralek, a do tego są stosunkowo głośne. Jeśli Twój budżet może sięgnąć około 1500 zł, znajdziesz pralkę ładowaną od przodu, która zapewni najwyższą jakość prania. Pralki ładowane od frontu są zazwyczaj najdroższym typem pralki, niektóre z nich kosztują znacznie ponad 1000 złotych. Ale w ciągu ostatnich kilku lat producenci wprowadzili modele, które cenowo są w stanie konkurować z pralkami ładowanymi od góry.

Masz o wiele więcej możliwości wyboru niż biały kolor.

Pralka wolnostojąca z możliwością ładowania od przodu.
fot. pixabay

Producenci ciągle dodają nowe kolory do swojego asortymentu pralek. Za około 100 złotych więcej niż typowe białe modele, można kupić pralkę, która jest szafirowo niebieska (GE), szampańska (Samsung) lub czarna nierdzewna (LG i Samsung). A wszyscy główni producenci oferują ciemnoszare pralki, które stanowią ukłon w stronę stylu stali nierdzewnej. Dla prawdziwej stali nierdzewnej, trzeba będzie wydać trochę więcej. Nie znajdziesz modeli we wszystkich opcjach kolorystycznych w sklepach, ale łatwo jest sprawdzić je online na stronach producentów lub sprzedawców detalicznych.

Zaplanuj budżet na dodatkowe funkcje.

Nie wszystkie pralki są dostarczane z wężami do instalacji, a jeśli kupujesz dopasowaną suszarkę, zwykle będziesz musiał dokupić zestaw do odpowietrzania. Klienci powinni być świadomi, że istnieją dodatkowe koszty, kiedy ustalają budżet.

Chcesz, aby Twoja stara pralka została wywieziona, bądź przygotowany na to, że będziesz musiał za to dodatkowo zapłacić. Sklepy z artykułami gospodarstwa domowego pobierają opłaty w wysokości od 25 do 30 złotych.

Większe pojemności oznaczają większe pralki.

Wiele pralek jest szerszych, głębszych lub wyższych niż pralki wyprodukowane dekadę temu. A większa pojemność pralki oznacza, że możesz zrobić większe pranie. Jest to przydatne, biorąc pod uwagę, że robienie prania w dzisiejszych energooszczędnych pralkach trwa dłużej.

Pralki, które znajdziesz, mogą być o 2 lub 3 cm szersze niż standardowe i o kilka cm wyższe lub głębsze. Więc ważne jest, aby dobrze zmierzyć swoją powierzchnię. Nie zapomnij zaplanować co najmniej 6 cali za pralką na podłączenie wody.

Pamiętaj też o zmierzeniu drzwi i przejścia, aby sprawdzić, czy nowa pralka się w nich zmieści. W przeciwieństwie do lodówek czy piekarników, pralki i suszarki nie będą dużo węższe, jeśli zdecydujesz się zdemontować drzwi od urządzenia, aby przeprowadzić je przez otwór drzwiowy.

Nie zapomnij o wygodzie

Na przykład, kiedy instalujemy pralkę ładowaną od przodu obok suszarki, drzwi otwierane w przeciwnych kierunkach ułatwiają przenoszenie prania. W przypadku pralek ładowanych od przodu układanych na sobie, idealnym rozwiązaniem jest, aby drzwi otwierały się w tym samym kierunku.

Jeśli kupujesz pralkę ładowaną od góry, sięgnij do urządzenia w sklepie i sprawdź, czy możesz chwycić pranie na dnie bębna; może będzie on głębszy niż myślisz. Jeżeli maszyny nie są ułożone w stos w sklepie, poproś sprzedawcę, aby policzył ich wysokość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here