Słuchawki nauszne, bezprzewodowe.
fot. pixabay

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie słuchawek?

Czułość 

Jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwy na poziom głośności swoich słuchawek, powinieneś zwrócić uwagę na czułość słuchawek. Czułość określa, jak głośne mogą być słuchawki. Większość słuchawek ma czułość około 96-110 dB. Słuchawki poniżej 85 dB będą zbyt miękkie i należy ich unikać, a powyżej 110 dB mogą potencjalnie uszkodzić słuch.

Przewodniki

Zadaniem przetworników w słuchawkach jest zamiana sygnałów elektrycznych na dźwięk. W większości przypadków im większy przetwornik, tym lepsza ogólna jakość dźwięku. Przetworniki wzmacniają basy, tony średnie i wysokie, aby zapewnić przyjemne doznania słuchowe. Istnieją głównie dwie technologie przetworników: zrównoważona membrana i dynamiczna. Przetworniki zrównoważonej konstrukcji są typowo nastawione na dobry dźwięk w określonym zakresie częstotliwości. Zapewniają również lepszą izolację z powodu braku otworu wentylacyjnego w środku. Brakuje im jednak doskonałej jakości basu, którą oferują przetworniki dynamiczne. Przetworniki dynamiczne są również bardziej trwałe i tańsze niż przetworniki zrównoważone.

Komfort i dopasowanie

Ważne jest, aby znaleźć słuchawki, które są najlepiej dostosowane i zapewniają wielogodzinny komfort. Zazwyczaj najwygodniejsze są słuchawki nauszne, ale nawet tutaj trzeba uważać na kilka rzeczy. Kupując słuchawki nauszne, upewnij się, że ich opaska nie wbija się w czubek głowy i nie powoduje dyskomfortu.

Zwykle wygodę zapewniają opaski z pianką z efektem pamięci lub zwykłą warstwą pianki. Upewnij się również, że poduszki słuchawek są pluszowe i wygodne. Poduszki z pianki z pamięcią są najlepsze, ponieważ dopasowują się do unikalnego kształtu Twojego ucha. Pokrycie nad pianką z pamięcią będzie zazwyczaj skórzane lub siatkowe. Skóra jest wygodna, ale może stać się zbyt gorąca po dłuższych okresach użytkowania. Siatka jest więc lepszym rozwiązaniem w przypadku długich godzin słuchania. Siatka ma jednak negatywny wpływ na wyciek dźwięku i izolację. Jeśli chodzi o słuchawki douszne, to doskonałym standardem są końcówki z pianki z funkcją pamięci. Te również dopasowują się do kształtu kanału słuchowego i zapewniają zwiększoną izolację oraz lepsze brzmienie basów. Jednak zwykłe gumowe końcówki mogą być również skuteczne, jeśli znajdziesz odpowiednie dopasowanie. Niektórzy producenci sprzętu audio oferują szeroką gamę końcówek dousznych o różnych kształtach i rozmiarach. Pozwala to użytkownikom na znalezienie bardzo indywidualnego dopasowania, które pomaga w ogólnym komforcie, a także pomaga uzyskać lepsze wrażenia słuchowe. Spróbuj również znaleźć słuchawki douszne z dyszami pod kątem. Są one bardziej ergonomiczne i pomagają w osiągnięciu lepszego dopasowania.

Impedencja

Niezwykle istotne jest dopasowanie impedancji słuchawek do urządzenia (źródła), z którym będziemy ich używać. Nie będziemy się zagłębiać w dokładną techniczną definicję impedancji. Wystarczy wiedzieć, że większość słuchawek o niskiej impedancji wymaga mniejszej mocy do wysterowania wysokich poziomów dźwięku. Tak więc, słuchawki o niskiej impedancji będą dobrze współpracować z urządzeniami o słabych zdolnościach wzmacniających, takimi jak przenośne odtwarzacze muzyczne i smartfony. Z kolei słuchawki o wysokiej impedancji wymagają więcej mocy, aby dostarczyć akceptowalny poziom dźwięku.

Wygłuszające słuchawki, całkowicie nauszne
fot. pixabay

Aktywna eliminacja szumów

Aktywna redukcja szumów jest obecnie niezwykle istotną cechą, której użytkownicy oczekują od produktów audio z najwyższej półki. Nawet słuchawki douszne są wyposażone w funkcję aktywnej redukcji szumów, co pozwala na całkowite zamknięcie się w kabinie dźwięków, co z pewnością może być atrakcyjne dla użytkowników. Ich działanie polega na tym, że mikrofony w słuchawkach analizują hałas otoczenia, a następnie wytwarzają „przeciwne” fale dźwiękowe w celu całkowitego wyeliminowania dźwięków z otoczenia. Jednak niektórzy uważają, że efekt aktywnej redukcji szumów jest męczący, ponieważ wiadomo, że może on wywołać u niektórych osób ból głowy spowodowany podwyższonym ciśnieniem. Ponadto baterie w modelach bezprzewodowych wyczerpują się znacznie szybciej niż w słuchawkach z prostą, pasywną redukcją szumów. Jeśli jednak stale przebywasz w hałaśliwym otoczeniu lub często podróżujesz samolotem, słuchawki z aktywną redukcją szumów mogą okazać się przydatne, ponieważ eliminują nawet drobne, irytujące dźwięki, takie jak szum klimatyzacji, odgłosy samolotu i tym podobne.

Tak więc, jeśli ten poziom izolacji jest dla Ciebie atrakcyjny, rozważ zakup słuchawek z funkcją aktywnej redukcji szumów. Jeśli nie, kup słuchawki ze zwykłą (pasywną) izolacją. Słuchawki z pasywną izolacją są tańsze i całkiem nieźle radzą sobie z ograniczaniem dźwięków z zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here