Nauszne słuchawki, z wejściem do komputera
fot. pixabay

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań nowej pary słuchawek, sama ilość dostępnych modeli, marek i cen przyprawia o zawrót głowy. Wybór odpowiednich słuchawek, które będą dostosowane do twoich preferencji, jest ta samo ważny i istotny jak kupno odpowiednich głośników, komputerowej myszki czy klawiatury. Jest to sprzęt niezbędny do osiągnięcia pełnej satysfakcji z posiadania najlepszej jakości i najlepiej spersonalizowanego stanowiska komputerowego. Na dodatek, istnieje wiele czynników, które mają znaczenie przy wyborze słuchawek, o których możesz nie wiedzieć. Rynek jest pełen marek audio, niektórych wybitnych, które utrwaliły swoją nazwę w branży audio i szereg stosunkowo nowych, które stają się coraz bardziej popularne ze względu na wysoką jakość ich urządzeń i/lub przystępną cenę.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie słuchawek?

Typ słuchawek

Pierwszą kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, jest preferowany typ słuchawek. Istnieją trzy podstawowe odmiany w stylach słuchawek, które obejmują słuchawki douszne, częściowo nauszne i całkowicie nauszne.

Słuchawki douszne

Douszne słuchawki z wygłuszającymi gumkami
fot. pixabay

Słuchawki douszne, znane również jako wkładki douszne, są najbardziej poręczne z tych trzech typów i umieszcza się je w kanale słuchowym. Tego typu słuchawki mogą mieć różną formę – od jednorazowych modeli, które można dostać w samolocie, poprzez słuchawki dołączane przez producentów smartfonów, aż do słuchawek z wyższej półki, które pod względem brzmienia dorównują modelom pełnowymiarowym. Niektóre modele, szczególnie te sportowe, są wyposażone w skrzydełka lub płetwy dla lepszego i bezpieczniejszego dopasowania

PLUSY

+ Kompaktowe i lekkie
+ Świetna izolacja hałasu
+ Odpowiednie do aktywnego trybu życia

MINUSY

– Łatwo się plączą
– Łatwe do pomylenia
– Jakość dźwięku jest gorsza z powodu rozmiaru

Częściowo nauszne

Muzyczne słuchawki dla profesjonalistów
fot. pixabay

Słuchawki douszne to takie, które są umieszczone na uszach od zewnątrz, ale nie otaczają ich całkowicie. W tych słuchawkach opaska zazwyczaj znajduje się nad lub za głową. Są one na ogół mniejsze i lżejsze niż słuchawki nauszne i występują w wariantach z otwartym lub zamkniętym tyłem. Słuchawki otwarte przepuszczają również więcej hałasu z otoczenia niż słuchawki nauszne.

PLUSY

+ Stosunkowo kompaktowe
+ Nie powodują większego nagrzewania się uszu niż słuchawki nauszne

MINUSY

– Stosunkowo słaba izolacja hałasu
– Mogą powodować dyskomfort (zbyt duży nacisk na uszy lub szczypanie uszu)
– Przeciekający dźwięk
– Mniej mocny bas niż w słuchawkach nausznych

Całkowicie nauszne

Nazywane również słuchawkami wokółusznymi, słuchawki nauszne to takie, które w pełni obejmują Twoje uszy. Są to największe z trzech typów słuchawek i występują również w wersji z zamkniętym lub otwartym tyłem. Słuchawki nauszne są najwygodniejsze z tych trzech typów, a te z zamkniętym tyłem zapewniają doskonałą, naturalną izolację akustyczną.

PLUSY

+ Zwykle mają świetną jakość dźwięku
+ Największy komfort
+ Większa przestrzeń dźwiękowa
+ Dobra izolacja
+ Maksymalny potencjał dla lepszego basu i głośności

MINUSY

– Najmniejsza poręczność.
– Wydzielają dużo ciepła w uszach
– Zazwyczaj droższe

Słuchawki zamknięte czy otwarte?

  1. Słuchawki z zamkniętym tyłem posiadają zewnętrzną obudowę bez żadnych otworów lub odpowietrzników, która zatrzymuje dźwięk wewnątrz obudowy i chroni przed hałasem z zewnątrz. Może to czasami powodować, że muzyka brzmi nieco nienaturalnie, zwłaszcza w porównaniu ze słuchawkami z otwartym tyłem, jednak zdecydowanie zapewniają one bardziej wyraziste basy, co może być spowodowane lekkim echem w niskich tonach. Jednakże, są one lepszym wyborem dla dojeżdżających do pracy i słuchających muzyki w miejscach takich jak biuro, samoloty, lub gdziekolwiek w miejscach publicznych. Są one również lepsze do nagrywania i miksowania dźwięku, ponieważ izolacja jest dla tych zadań kluczowa.
  2. Słuchawki z otwartym tyłem są bardziej przepuszczalne akustycznie i pozwalają użytkownikowi słyszeć dźwięk z zewnątrz. Pozwalają one na przepływ powietrza przez poduszki słuchawek i zapobiegają gromadzeniu się ciśnienia. Wiele wysokiej klasy słuchawek jest wyposażonych w otwarte boki, co pozwala im brzmieć bardziej naturalnie. Jednak te słuchawki tracą cały swój urok, jeśli nie przebywasz w całkowitej ciszy. Przepuszczają one wiele dźwięków, co odwraca uwagę od słuchania, a dodatkowo mają również ogromne wycieki dźwięku. Tak więc, jeśli jesteś w miejscu publicznym, każdy siedzący stosunkowo blisko Ciebie będzie mógł usłyszeć muzykę. Są one również nieco bardziej delikatne niż słuchawki z zamkniętym tyłem, ponieważ wilgoć może łatwiej dostać się do środka i spowodować uszkodzenie elektroniki w środku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here