Wybór farby jest nieodzowny element każdego remontu. Niezależnie czy zmieniasz wystrój kuchni, łazienki, sypialni czy salonu, w każdym przypadku stajesz przed wyborem odpowiedniego koloru farby, którą planujesz pokryć ściany. Jednak sprawa nie jest taka prosta i oprócz nad kolorem musisz zastanowić się nad kilkom innymi czynnikami, które warunkują trwałość farby oraz końcowy efekt.
Remontując kuchnię czy łazienkę poza kafelkami, balatami czy urządzeniami, musisz poświęcić najwięcej uwagi przy wyborze farby.
Zacznij od wyboru rodzaju farby. Kluczowym czynnikiem jest miejsce gdzie będziesz malować. Od tego zależy to jaki rodzaj – wewnętrzny czy zewnętrzny – będziesz musiał kupić. Następnie wybierz między farbą olejną, a lateksową. Poniżej przedstawiony jest najprostszy podział farb ze względu, właśnie na te czynniki. Zapoznaj się z nimi, aby być pewnym, że nie będziesz żałować zakupu swojej farby.
1. Farba olejna
Wybierz farbę na bazie oleju, aby uzyskać najbardziej trwałą opcję. Farby olejne są błyszczące, mocne i będą służyć dłużej niż farby lateksowe. Ich twarda powierzchnia sprawia, że są odporne na plamy i można je czyścić bez uszkadzania farby. Ale często wymagają one podkładu i potrzebują znacznie więcej czasu na wyschnięcie, co sprawia, że nakładanie farby jest bardziej czasochłonne. Farby na bazie oleju są również narażone na pleśń i grzyby. Podczas nakładania farby olejnej mogą tworzyć się pęcherzyki powietrza, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tej farby.
2. Farba lateksowa
Wybierz farbę lateksową, aby zapewnić sobie najłatwiejszą aplikację. Farby na bazie wody, znane również jako farby lateksowe, nie wymagają wstępnego przygotowania ścian, ich kolor nie blaknie z czasem i schną szybciej niż farby na bazie oleju. Są one również wystarczająco wytrzymałe i elastyczne, aby wytrzymać odkształcenia i pęknięcia, które mogą być spowodowane przez zmiany pogody, co sprawia, że nadają się do użytku na zewnątrz. Farby lateksowe mają również niższy poziom emisji substancji toksycznych, więc nie będą zanieczyszczać środowiska, rozkładając się z czasem. Jeśli mieszkasz w wilgotnych obszarach, użyj farby lateksowe ze względu na ich odporność na pleśń i rozwój bakterii. Farby lateksowe są również tańsze niż farby olejne.
Wskazówka: Jeśli planujesz pokryć powierzchnię, na której jest już farba olejna, użyj farby lateksowej! Farby olejne ciężko jest nakładać na inną farbę olejną.
3. Farba zewnętrzna
Na zewnątrz domu wybierz farbę oznaczoną jako „zewnętrzna”. Niezależnie od tego, czy wybierzesz farbę lateksową czy olejną, użyj farby klasy zewnętrznej, jeśli planujesz użyć jej na zewnątrz domu. Farby zewnętrzne są odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne i lepiej znoszą ekspozycję na światło słoneczne. Sprawdź puszkę farby, aby upewnić się, że jest ona przeznaczona do użytku zewnętrznego. Żywica wewnątrz farby przeznaczonej do użytku zewnętrznego pozwala jej przetrwać zmiany pogody i zmiany temperatury. Farby zewnętrzne emitują więcej toksycznych oparów, więc nie powinny być używane w zamkniętych pomieszczeniach lub wewnątrz domu.
4. Farba wewnętrzna
Do malowania ścian wewnątrz domu należy używać farb klasy wewnętrznej. Zarówno farba lateksowa, jak i olejna mają wersje przeznaczone do stosowania wewnątrz domu, dlatego jeżeli planujesz malować ściany wewnątrz lub elementy wewnętrzne, wybierz farbę klasy wewnętrznej. Spójrz na bok puszki lub przeczytaj opis produktu, aby upewnić się, że jest on bezpieczny do użytku wewnątrz pomieszczeń. Dzięki żywicom wiążącym dodawanym do farb klasy wewnętrznej, farby te chronią przed śladami otarć i plamami. Farby do wnętrz są mniej szkodliwe i wydzielają mniej oparów, dlatego są bezpieczniejsze do stosowania w pomieszczeniach.
Kiedy już wybierzesz podstawowe cechy pasujące do twoich oczekiwań, musisz rozważyć jakie wykończenie powinna mieć Twoja farba. Wbrew pozorom kolor farby to ostatni czynniki w sprawie którego musisz podjąć decyzję.