Zlew ze stali nierdzewnej
fot. pixabay

Wybór zupełnie nowego zlewu kuchennego to inwestycja, która całkowicie zmieni wygląd i funkcjonalność Twojej kuchni. Jest to tak samo istotna decyzja jak zakup piekarnika, lodówki, a nawet zmywarki.  Aby upewnić się, że uzyskasz kuchnię swoich najskrytszych marzeń, należy rozważyć kilka czynników przed podjęciem decyzji. Od właściwego materiału, przez idealny rozmiar, po duży wybór między zlewem podwieszanym a wpuszczanym – oto wszystko, o czym musisz pomyśleć przed zakupem zlewu kuchennego.

1. Materiał

Zlew kuchenny dwukomorowy
fot. pixabay

Jeśli chodzi o zlewy kuchenne, jest wiele materiałów do wyboru: porcelana, stal nierdzewna, żeliwo, to tylko kilka z nich. Bądź realistą co do tego, jak często zlew będzie używany i jak często (i dokładnie) planujesz go czyścić. Porcelanowe zlewozmywaki są podatne na plamy i ślady po otarciach, ale nie martw się, można je usunąć! Potrzeba tylko trochę wysiłku i środka czyszczącego, który jest delikatnie ścierający, jak na przykład soda oczyszczona.

Jeżeli jesteś nieco surowszy dla swojego zlewu kuchennego, to może warto zainwestować w zlew ze stali nierdzewnej. Wyglądają one bardzo minimalistycznie i nowocześnie oraz będą znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości.

2. Wybór zlewu typu wsuwanego lub podwieszanego

Czym się różnią? Jak sama nazwa wskazuje, wpuszczany zlew wpada w blat, dlatego widoczny jest jego brzeg, który spoczywa na blacie. Alternatywnie, zlew podblatowy mocuje się pod blatem, nadając mu jednolity wygląd. Podwieszany zlew, na przykład ten wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, maksymalizuje dostępną przestrzeń na blacie, ponieważ krawędź zlewu znajduje się pod blatem, a nie na nim. Jeśli zależy Ci na czystej kuchni, ten zlew jest dla Ciebie: ponieważ nie ma krawędzi, brud i zanieczyszczenia nie mogą utknąć pomiędzy zlewem a krawędzią blatu. Dodatkowo, ze względu na to, że zlewozmywaki podwieszane są uważane za opcję wysokiej klasy, ten stylowy zlew kuchenny może nawet zwiększyć wartość nieruchomości w Twojego domu.

Zlewozmywak wpuszczany jest zwykle bardziej przystępnym wyborem, ale będzie wymagał trochę ostrożności (i poręcznego narzędzia), przy czyszczeniu. Jeżeli jednak musisz wykonać instalację zlewu samodzielnie, to jest to najlepsza opcja.

3. Wybierz odpowiedni rozmiar

Istnieje kilka pytań, które musisz zadać sobie przy wyborze rozmiaru zlewu. Należy pamiętać o budżecie – ogólnie rzecz biorąc, im większy zlew, tym wyższa cena. Musisz też realistycznie ocenić, jak często używasz zlewu. Jeśli nie jesteś zapalonym kucharzem, prawdopodobnie możesz obejść się ze standardowym rozmiarem, ale zawsze lepiej jest wybrać większy niż mniejszy, jeżeli dysponujesz przestrzenią na blacie, aby go zmieścić. Jeśli masz naprawdę malutką kuchnię, ogromny zlew w stylu gospodarstwa stwarza ryzyko przytłoczenia całego pomieszczenia.

4. Sprawdź, czy będziesz musiał dostosować swoje szafki

Pomyśl o swoich szafkach jak o fundamencie dla swojego zlewu. W zależności od tego, jaki sprzęt już posiadasz, musisz starannie wybrać odpowiedni rodzaj zabudowy, o ile nie przeprowadzasz gruntownego remontu. Najważniejsze czynniki: upewnij się, że szafki, które posiadasz, mogą pomieścić głębokość nowego zlewu i że wytrzymają jego ciężar. Na przykład, porcelanowy zlew typu farmhouse, który jest wypełniony wodą, może z łatwością ważyć ponad 40 kg – szafki muszą być w stanie to wytrzymać.

5. Wybierz rodzaj zlewozmywaka: jednokomorowy czy dwukomorowy?

Zlew kuchenny z dwiema komorami
fot. pixabay

Czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś, kto narzekał, że jego zlew jest zbyt duży? Jeśli masz miejsce i pieniądze, rozważ zlewozmywak dwukomorowy. Pomoże Ci to oddzielić brudne naczynia od użytecznego miejsca w zlewie i ułatwi cały proces zmywania. Dodatkowo, daje Ci to trochę więcej czasu pomiędzy zmywaniem naczyń – idealne rozwiązanie, jeśli masz dużą rodzinę, która potrafi zebrać mnóstwo naczyń w ciągu dnia.

Alternatywnie, zdecyduj się na duży zlew jednokomorowy, jeśli chcesz mieć jedną dużą przestrzeń użytkową, bez rozdzielacza w środku. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz dużo dużych patelni lub dużych naczyń do serwowania. Zacznij od zastanowienia się, jak gotujesz i sprzątasz, a na pewno znajdziesz zlew kuchenny, który przypadnie Ci do gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here