Koce z róznych materiałów, plecione na różne sposoby
fot. pixabay

Jaki koc kupić?

Kto by pomyślał, że wybór koca to coś więcej niż wybór koloru i rozmiaru? Postanowiłeś pożegnać się ze starymi kocami i wymienić je na nowe przytulniejsze. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup odpowiedz sobie na kilka bardzo istotnych pytań.

Czy temperatura snu ma znaczenie dla Ciebie i jest zależna od Twojego koca?

Jeśli chodzi o temperaturę snu, eksperci zalecają kierowanie się zasadą: nie za zimno, nie za gorąco, ale w sam raz. „Wydaje się, że ludzie najlepiej śpią w temperaturach od 19 do 21 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura w sypialni spadnie zbyt nisko, sen zostanie zakłócony. To samo dzieje się kiedy temperatura nadmiernie wzrośnie.

Dobierz odpowiedni rozmiar koca do swojego łóżka

Gorący koc prawie jak czekolada w Twoim kubku.
fot. pixabay

Jeżeli kupujesz nowy koc do łóżka, potrzebujesz jednego wystarczająco dużego, aby przykryć cały materac oraz aby koc wystawał o kilka dodatkowych centymetrów, w taki sposób aby owinąć go po bokach i na dole. Należy pamiętać, że dokładne rozmiary różnią się w zależności od producenta – przed zakupem należy zmierzyć rozmiar materaca.

Jak wybrać najlepszy koc do spania?

Porozmawiajmy o najlepszej tkaninie z której może być uszyty Twój koc. Przecież każdy marzy o miękkości niczym delikatny szalik. 

Wybór odpowiedniego materiału na nowy koc nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Tkanina powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji, od tego, jak śpisz, po wszelkie alergie – wybierz koc, który spełni Twoje wyjątkowe potrzeby. Niektórzy ludzie wolą puszyste koce, podczas gdy innym odpowiada całkowicie gładka tekstura. Przedstawiliśmy 6 najpopularniejszych tkanin na koce oraz ich zalety.

 1. Bawełna. Kocyki bawełniane dobrze trzymają się podczas wielokrotnego prania, co ogranicza gromadzenie się alergenów w mikroklimacie łóżka. Bawełna może być wystarczająco lekka do letniego snu lub wystarczająco ciężka na zimę. Najlepsze cechy bawełny to jej przewiewność i miękkość, poprawiające komfort użytkowania.
 2. Wełna. Może być ciężka lub lekka i często jest używana do ogrzania i izolacji, co przydaje się szczególnie podczas dreszczy podczas zimowych miesięcy. Wełna może być również lekka i używana latem, aby zapewnić Ci chłód, dzięki temu, że pomaga odprowadzać wilgoć przez całą noc. Niektóre wełny mogą powodować swędzenie, ale większość nowoczesnych koców wełnianych jest gładka, lekka i zapewnia wygodę przez cały rok.

  Koc z wełny, ręcznie pleciony
  fot. pixabay
 3. Puch. Koc puchowy jest podobny do kołdry puchowej, ale jest cieńszy i lżejszy. Koce puchowe zawierają pierzastą warstwę umieszczoną pomiędzy warstwami materiału (zwykle bawełny). Istnieje wiele rodzajów koców puchowych, takich jak zimowy czy letni. Należy pamiętać, że puch może być bardzo ciepły i nie jest dobrym przewodnikiem wilgoci, co może powodować pocenie się w nocy.
 4. Syntetyki. Istnieje wiele tkanin syntetycznych używanych na koce: najbardziej popularne są akryl i poliester. Koce syntetyczne są ciepłe, ale mają tendencję do przyciągania elektryczności statycznej i nie oddychają ani nie pozwalają na ucieczkę wilgoci. Te koce utrzymują włosy, kurz i luźne nici, ale z drugiej strony syntetyczne koce są na ogół tańsze niż wełna lub puch.
 5. Polar. Przytulny, ciepły i niezbyt ciężki polar może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, jeśli ciepło jest na szczycie Twojej listy priorytetów. Polar jest szczególnie popularny wśród dzieci i jest dostępnych wiele różnych rodzajów.
 6. Vellux. Określany jako koce hotelowe, zawiera cienką piankę otoczoną pluszowym nylonem. Te koce są hipoalergiczne, mogą wytrzymać wielokrotne pranie i są bardzo ciepłe. Vellux jest idealny dla każdego, kto ma alergię.

Wraz z tkaninami koce mają różne sploty, które zapewniają różne poziomy ciepła i wagi. Znajdźmy splot odpowiedni dla Ciebie:

 1. Termiczny. W kocach jakie możemy kupić najczęściej możemy spotkać splot termiczny jest luźny i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza.
 2. Pleciony. Przytulny, ciężki i ciepły to typowe cechy dzianinowego koca. Zwykle znajdziesz te wykonane z wełny lub materiałów syntetycznych.
 3. Pikowany. Wybieraj koce pikowane, dzięki temu będziesz mieć pewność, że ich wnętrze nie przemieści się.

A co z kocami elektrycznymi?

Wykonane z materiałów syntetycznych koce elektryczne pozwalają ręcznie dostosować temperaturę do osobistego poziomu komfortu. Niektóre mają podwójne elementy sterujące, dzięki czemu dwie osoby korzystające z tego samego łóżka mogą zaprogramować różne strony koca do preferowanej temperatury. Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie kładź kołdry ani innego koca na kocu elektrycznym i trzymaj je z dala od dzieci.

Gotowy do wymiany obecnego koca? Zmierz swoje łóżko, wybierz najbardziej przytulny materiał i ciesz się wygodnym snem. Pamiętaj, że może być to świetny pomysł na prezent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here