W czasie dojrzewania pojawia się mnóstwo zmian, w tym pojawienie się włosów w miejscach innych niż czubek głowy. W zależności od genów, pochodzenia etnicznego i hormonów, możesz mieć jedynie nieznaczne owłosienie na twarzy, będziesz w stanie zapuścić pełną brodę, lub możesz mieć zarost gdzieś pomiędzy. Wszystkie te przypadki są całkowicie normalne. Jeśli jesteś ciekawy co zrobić z włosami rosnącymi na twarzy i chcesz zacząć się golić, sprawdź jak to zrobić bezpiecznie.
Wybór maszynki do golenia
W zależności od tego czy chcesz dokładnie się ogolić czy tylko przystrzyc, masz dwie opcje – elektryczną maszynkę do golenia lub zwykłą maszynkę.
Elektryczne maszynki do golenia
Elektryczne maszynki do golenia są zazwyczaj zasilane bateriami lub akumulatorami i są używane do przycinania włosów. Golenie maszynką elektryczną nie będzie tak dokładne, ale nie będzie ona powodować zadraśnięć ani zacięć. Jeśli używasz elektrycznej maszynki do golenia, nie potrzebujesz kremu ani żelu do golenia. Pamiętaj, że musisz jej używać na sucho, czyli nigdy pod prysznicem, w wannie lub przy bieżącej wodzie w zlewie.
Tradycyjne maszynki do golenia
Tradycyjne maszynki do golenia zapewnią Ci dokładne i gładkie golenie. Istnieją dwa rodzaje maszynek do golenia – jedna z nich jest całkowicie jednorazowa (co oznacza, że wyrzucasz całą maszynkę wraz z ostrzem), a druga to taka, w której wyrzucasz tylko zużyte ostrze, a rączkę zachowujesz. Kiedy używasz tradycyjnej maszynki, najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać jest to, że musisz mieć ostre ostrze, aby uniknąć zacięć i zadrapań. Do tego rodzaju maszynki do golenia potrzebujesz kremu i żelu do golenia oraz trochę wody.
Jakie inne przybory są potrzebne do golenia?
Poza maszynką do golenia, oto kilka innych rzeczy, które powinieneś mieć pod ręką:
- Krem lub żel do golenia: Jeśli planujesz golić się tradycyjną maszynką, będziesz potrzebował kremu lub żelu do golenia. Niektórzy mężczyźni wolą gęstszą konsystencję kremu, a inni preferują pieniącą się pianę z żelu – będziesz musiał wypróbować różne rodzaje, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze. Jeśli masz wrażliwą skórę, szukaj produktów hipoalergicznych bez dodatków zapachowych. Jeżeli po goleniu pojawiają się wypryski, wypróbuj krem lub żel do golenia zawierający kwas glikolowy lub salicylowy (odblokowujący pory).
- Sztyfty ochronne: Sztyfty ochronne służą do tamowania krwawienia po drobnych zacięciach i zadrapaniach. Jeśli dopiero zaczynasz się golić, warto mieć je zawsze przy sobie.
- Woda po goleniu: Zadaniem wody po goleniu jest łagodzenie i nawilżanie skóry, ponieważ golenie usuwa z twarzy naturalne olejki. Produkty po goleniu są dostępne w postaci balsamów, żeli, toników i mleczek, ale to od ciebie zależy, jaki rodzaj najbardziej ci odpowiada. Czytaj etykiety na opakowaniach i unikaj produktów po goleniu zawierających alkohol lub mentol, ponieważ mogą one powodować podrażnienia lub poparzenia skóry.
Jak często powinienem się golić?
Nie ma tu „właściwej” odpowiedzi – to, jak często się golić, jest decyzją indywidualną, która zależy od tego, jak szybko odrastają Ci włosy i jaką długość wolisz zachować (jeśli zapuszczasz wąsy lub brodę). Mężczyźni, którzy chcą zachować gładką skórę twarzy, golą się średnio co 1-3 dni.
Jak mam się golić, jeśli moja twarz zaczyna pękać?
Jeśli możesz, zrób sobie kilkudniową przerwę od golenia, aż skóra się zagoi. Aby uniknąć dalszych podrażnień, najlepiej jest unikać golenia trądzikowych partii twarzy. Golenie uszkodzonej skóry może powodować zacięcia, skaleczenia, dalsze podrażnienia i ewentualne infekcje. Jeśli musisz pozbyć się włosów, spróbuj użyć elektrycznej maszynki do golenia, aby je przyciąć, a nie golić.
Rosnące włosy na twarzy to element dojrzewania i stawania się mężczyzną. Golenie to kwestia osobistych preferencji i decyzji, którą każdy facet musi podjąć sam. Nie ma dobrej lub złej decyzji co do tego. Czy chcesz mieć gładko ogoloną twarz, trochę zarostu, czy nawet pełne wąsy lub brodę. Pamiętaj tylko, że bezpieczna pielęgnacja zarostu to najlepszy sposób na zapobieganie podrażnieniom, wysypkom, zgrubieniom i infekcjom.