Słuchawki w zestawie z mikrofonem
fot. pixabay

Niezależnie od tego, czy grasz w gry wieloosobowe, rozmawiasz z przyjaciółmi lub rodziną przez Skype’a, czy też pracujesz w domu, konieczny jest dobry mikrofon. Być może Twój komputer już go ma, ale czy jest on dobry, to kwestia dyskusyjna. Oto jak wybrać najlepszy mikrofon do swoich potrzeb.

Najlepszy typ mikrofonu dla Ciebie zależy prawie całkowicie od tego, co planujesz z nim zrobić, gdy już go ustawisz. Na pewno chcesz inny sprzęt, jeśli planujesz zrobić nagrywanie dźwięku, podcasting, lub podejmowania YouTube filmy niż jeśli po prostu robi kilka gier z przyjaciółmi lub za pomocą Skype. Rzućmy okiem na kilka różnych zastosowań i wyjaśnijmy, jaki typ mikrofonu będzie prawdopodobnie wymagany w każdym przypadku.

Wybierz odpowiedni dla siebie współczynnik kształtu i interfejs audio

Jeśli potrzebujesz mikrofonu do naprawdę regularnego użytkowania, powinieneś rozważyć takie rzeczy jak interfejsy audio i style mikrofonów. W przypadku interfejsów audio, zazwyczaj masz dwie opcje:

Minimalistyczny mikrofon
fot. pixabay
  • Analogowe: Mikrofon analogowy podłącza się bezpośrednio do gniazda wejściowego audio 3,5 mm w komputerze. Analogowe porty audio zapewniają mnóstwo możliwości, ponieważ zawsze możesz dodać przedwzmacniacz lub więcej sprzętu do przetwarzania dźwięku między mikrofonem a komputerem, ale jeśli nie masz żadnego z tych urządzeń, będziesz polegać na układach audio na płycie głównej komputera do obsługi obowiązków mikrofonu, co może być hamulcem w profesjonalnych przypadkach.
  • USB: Jak sama nazwa wskazuje, te mikrofony podłącza się przez USB, i w zależności od modelu, mogą być skomplikowane i zawierać własne przedwzmacniacze i procesory audio. Oczywiście, niektóre modele są po prostu tanimi mikrofonami, wyposażonymi tylko w USB. W takich przypadkach rezygnuje się z pewnej swobody, którą oferują mikrofony analogowe, ale dla wielu użytkowników dobry mikrofon USB zawiera wszystkie funkcje, które są potrzebne. Dobra jakość dźwięku i wydajność, więc nie potrzebują dodatkowego sprzętu. Jeśli jeden mikrofon USB to za mało, zawsze można kupić interfejs cyfrowy, aby móc później podłączyć do niego większą liczbę mikrofonów analogowych.

Mikrofony obu typów są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Samodzielne mikrofony biurkowe, zestawy słuchawkowe z dołączonymi mikrofonami i wiele innych można znaleźć zarówno w wariantach analogowych, jak i USB. Jeden niekoniecznie jest lepszy od drugiego, a często to, który powinieneś kupić, sprowadza się do tego, jak często będziesz go potrzebował, jakich portów wolisz używać (lub jakie masz dostępne) i czy kiedykolwiek będziesz musiał podłączyć go do czegoś poza komputerem.

Korzystanie z mikrofonu Bluetooth

Wszystkie powyższe propozycje dotyczące mikrofonów opierają się na podłączeniu kabla. Jak prawdopodobnie dobrze wiesz, kable mogą stać się kłopotliwe. Czy nie byłoby wspaniale mieć rozwiązania bezprzewodowego? Mikrofony (i zestawy słuchawkowe) Bluetooth są dostępne już od jakiegoś czasu, a ich jakość stale się poprawia. Obecne mikrofony Bluetooth mają budowę i jakość dźwięku, która pozwala na niezawodne używanie ich z komputerem. Chociaż mogą one nie być idealne dla profesjonalnego brzmienia wokalu, mikrofon Bluetooth jest idealny do gier online, podcasting, vlogging, itp.

Mikrofon wbudowany w słuchawki
fot. pixabay

Używanie urządzenia mobilnego jako mikrofonu komputerowego

Co ciekawe, możliwe jest wykorzystanie Twojego telefonu komórkowego jako mikrofonu komputerowego. Jak wiesz, Twój smartfon ma wbudowany mikrofon. W ten sposób ludzie, do których dzwonisz, mogą Cię usłyszeć! Wykorzystanie tego mikrofonu pozwala zaoszczędzić pieniądze na mikrofonie do komputera. Jest to doskonała opcja do skonfigurowania mikrofonu w razie problemów , i działa przez USB, Bluetooth, oraz Wi-Fi. Najlepszą opcją jest użycie WO Mic od WirelessOrange. Musisz zainstalować aplikację na urządzeniu z Androidem lub iOS, a sterownik i programy partnerskie na komputerze z systemem Windows. (WO Mic działa również z systemem Linux, a podobne aplikacje można znaleźć dla systemu iOS).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here