Jeśli słuchasz głównie muzyki, jedna para głośników powinna być dokładnie tym, czego potrzebujesz, by cieszyć się muzyką, nie zapominając o okazjonalnym oglądaniu telewizji i filmów. Zdecyduj, jak zamierzasz używać głośników. Różnorodność konstrukcji głośników sprawia, że poszczególne głośniki nadają się do różnych zadań. Do zwykłego słuchania muzyki wystarczy para głośników półkowych. Ci, którzy pragną bardziej intensywnych wrażeń, mogą zdecydować się na głośniki stojące. Wysokiej klasy opcją są również systemy dźwięku przestrzennego.
Dodatki do głośników
Subwoofery to dodatkowe głośniki, które dodają głębi basom, czyli niskim tonom. Są one dobre do filmów i muzyki o niższym zakresie, takiej jak rock i metal. Jeśli jesteś bardziej aktywnym słuchaczem muzyki i zamierzasz słuchać muzyki siedząc i rozkoszując się dźwiękiem przez dłuższy czas, para wysokiej jakości głośników półkowych lub ściennych może być strzałem w dziesiątkę. Potrzebujesz więcej basu? Mały subwoofer może dostarczyć dodatkowych niskich tonów, których szukasz.
Aby dodać ogólną głębię do telewizji i filmów, można zastosować soundbar lub soundbase. Zajmują one mniej miejsca, wymagają mniej okablowania i mogą być połączone z subwooferem. Jeśli szukasz tylko wzmocnienia dźwięku telewizora do ogólnego oglądania telewizji i filmów, a może okazjonalnego słuchania muzyki, soundbar lub połączenie soundbaru i bezprzewodowego subwoofera może być doskonałym wyborem. Na rynku dostępnych jest kilka opcji wysokiej jakości.
- Głośniki bezprzewodowe i naścienne są przenośne i oferują nowe możliwości ustawienia dźwięku w pomieszczeniu.
- W przypadku sprzętu do gier, małe głośniki specjalistyczne zazwyczaj zapewniają wystarczający dźwięk. Są one umieszczane na biurku w pobliżu komputera i posiadają osłony magnetyczne.
- Jeśli jesteś bardziej aktywnym słuchaczem, mały głośnik podłogowy z licznymi membranami może zapewnić naprawdę pełne brzmienie i satysfakcjonujące doznania muzyczne, nie zajmując przy tym dużo miejsca.
- Jeśli jesteś kinomanem i dźwięk przestrzenny jest dla Ciebie koniecznością. W tym momencie musisz zacząć myśleć o tym, gdzie zostaną umieszczone wszystkie głośniki w systemie przestrzennym. W tym celu należy przyjrzeć się czynnikom wpływającym na Twoje pomieszczenie.
Pomiar przestrzeni
Ważną częścią procesu poszukiwania głośników jest zastanowienie się nad przestrzenią, w której będą one użytkowane. Przyjrzyjmy się najważniejszym czynnikom wpływającym na pomieszczenie, do którego mają trafić głośniki.
Wielkość pomieszczenia: Zwracając się do profesjonalisty o poradę, jednym z pierwszych pytań, które prawdopodobnie zostanie przez niego zadane, będzie „jak duży jest Twój pokój?”. W przypadku tego pytania profesjonalista nie powinien próbować po prostu dobrać głośniki, które chce Ci sprzedać; powinien raczej próbować określić, jaki wpływ na brzmienie głośników będzie miała charakterystyka Twojego pomieszczenia. Jednak rozmiar pomieszczenia to tylko jeden z czynników.
Musimy również zastanowić się nad tym, jak bardzo otwarte jest pomieszczenie.
Ogólnie rzecz biorąc, małe, zamknięte pokoje ze ścianami ze wszystkich stron nie są dobrym środowiskiem dla naprawdę dużych głośników. Po pierwsze, zajmują one dużo miejsca. Po drugie, mają tendencję do „obciążania” pokoju basem, co może skutkować mulistym dźwiękiem. I odwrotnie, duże, otwarte pomieszczenia sprawią, że małe głośniki będą brzmiały w sposób ograniczony i zlokalizowany. Większe głośniki mogą pomóc w utrzymaniu realistycznej, płynnej i bardziej wciągającej sceny dźwiękowej, czyli wszystkich istotnych elementów dźwięku kina domowego.
Zakup odpowiednich głośników jest niezbędnym elementem, aby zapewnić sobie w swojej przestrzeni filmowej niepowtarzalne doznania akustyczne. Z drugiej strony nie trzeba być kinomanem, aby posiadać potrzebę idealnego dźwięku. Odpowiednie głośniki stoją w kolejce za raz za monitorem, myszką i klawiaturą w zestawie, który pomoże Ci stworzyć idealne stanowisko do gier czy pracy na komputerze. Rozważ wszystkie dostępne opcje i upewnij się, że nie będziesz żałować dokonanego zakupu.