Gra na gitarze klasycznej
fot. pixabay

Nauka gry na gitarze jest ekscytująca i daje mnóstwo zabawy. Przy tak wielu modelach dostępnych do kupienia modeli, wybór pierwszego instrumentu może wydawać się przytłaczający. Zacznij od wyboru rodzaju gitary. Musisz zadecydować między zakupem gitary elektrycznej, akustycznej lub najbardziej popularnej gitary klasycznej (jak sama jej nazwa mówi). Następnie zawęź swoje opcje jeszcze bardziej, wybierając funkcje pasujące do stylu(ów), w którym chcesz grać. Sprawdź w sklepach stacjonarnych i internetowych, aby zobaczyć, które gitary są dostępne i spełniają Twoje kryteria i odpowiadają Twojemu budżetowi. Dokonaj zakupu i zacznij grać!

Jaką gitarę kupić – klasyczna, akustyczna czy elektryczna?

Gitara akustyczna

Gitara akustyczna
fot. pixabay

Kup gitarę akustyczną, aby móc rozpocząć naukę bez zbędnych dodatków. Wiele osób zaleca zakup gitary akustycznej jako pierwszej gitary. Będziesz mógł zacząć grać od razu, bez potrzeby zakupu żadnych akcesoriów, dla przykładu gitara elektryczna do kompletu potrzebuje dodatkowe kable oraz wzmacniacze. Wielu instruktorów gry na gitarze uważa również, że łatwiej skoncentrowany na tworzeniu dobrych dźwięków oraz chwytaniu dobrych akordów. Jednak stalowe struny, które używane są w większości gitar akustycznych, mogą być stosunkowo twarde w odczuciu dla palców, co dla początkujących muzyków może być dość zniechęcające. Plusem gitar akustycznych jest również to, że świetnie nadają się do każdego rodzaju muzyki, w tym folku, rocka, country i praktycznie każdego innego stylu.

Gitara klasyczna

Wybierz gitarę klasyczną ze strunami nylonowymi, aby ułatwić sobie grę. Gitary klasyczne mają mniejsze korpusy, co ułatwia ich trzymanie. Struny nylonowe, które najczęściej możemy spotkać właśnie w tym rodzaju gitar, są łatwiejsze do wciśnięcia niż struny stalowe, dzięki czemu ten typ gitary jest delikatniejszy dla koniuszków palców. Sprawdzą się o wiele lepiej dla osób z małym doświadczeniem i pozwolą na szybszą naukę łapania chwytów gitarowych. Klasyki ze strunami nylonowymi nie wytwarzają tak dużego brzmienia, jak tradycyjne gitary akustyczne. Jeśli jednak chcesz grać cicho, może to być zaletą. Nie oznacza to jednak, że wcale ich nie słychać. Osoba poczatkująca może bawet nie zwrócić uwagi na różnicę w natężeniu dźwięku. Gitary klasyczne mają szersze szyjki niż akustyczne. Może to ułatwić początkującym użytkownikom naukę prawidłowego układu palców na gryfie gitary, ale jeśli masz małe ręce, gra na gitarze klasycznej może być trudniejsza. Gitary klasyczne z reguły są zalecane dla zaczynających naukę. Są najtańszym wyborem ze wszystkich typów gitar. Na rynku można znaleźć bardzo dużo dobrej jakości instrumentów za stosunkowo niską cenę.

Gitara elektryczna

Gitara elektryczna
fot. pixabay

Kup gitarę elektryczną, aby uzyskać większą wszechstronność. Na gitarze elektrycznej możesz grać w niemal każdym stylu, od klasycznego rocka po indie i nie tylko. Ponieważ gitary elektryczne mają specjalne elementy sterujące (głośnością, tonem itp.) I wymagają innego sprzętu (takiego jak przewód i wzmacniacz), mogą być trudniejsze w nauce dla początkujących. Jednak gitara elektryczna może być tak samo dobrze wykorzystana przez pilnego ucznia jak każda inna. Niektórzy początkujący unikają kupowania gitary elektrycznej, ponieważ myślą, że będzie ona głośniejsza niż akustyczna. Chociaż prawdą jest, że gitara elektryczna może być głośna, ale można ją odtwarzać po cichu. Wszystko zależy od dodatkowego sprzętu, który jest niezbędny do rozpoczęcia gry. Wzmacniacze treningowe generalnie grają przy stosunkowo niskich głośnościach. Wiele z nich ma gniazda słuchawkowe, dzięki czemu możesz grać jeszcze ciszej niż w przypadku akustyki. Sam decydujesz o natężeniu dźwięku swojego instrumentu.
Gitary elektryczne są tak wszechstronne jak akustyczne i klasyczne. Mogą być używane w wielu stylach muzycznych, od punka po jazz i we wszystkim pomiędzy.

Obojętnie od rodzaju zakupionej gitary do nauki, wszystko tak naprawdę od zaangażowania poczatkującego muzyka. Jeżeli ktoś ma chęci szybko zobaczy efekty na każdej gitarze, a jeżeli ktoś liczy, że nowe umiejętności przyjdą same nawet najdroższa gitara z najdelikatniejszymi strunami, nie wykona za niego roboty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here