Umywalka ceramiczna
fot. pixabay

Z jakiego materiału kupić umywalkę?

Ceramika

Ceramika to tradycyjny i wciąż bardzo popularny materiał na każdy zlew. Porcelana jest klasycznym materiałem, często określanym jako „porcelana szklista”. Fireclay jest bardzo podobny, ale pieczony w wyższych temperaturach. Ma wyższą odporność na ciepło, co czyni ją popularną w kuchni.

Oba materiały pozwalają uzyskać efektowne umywalki, które w naturalny sposób są odporne na plamy, pleśń i bakterie. Są łatwe do czyszczenia. Nie są jednak niepokonane: zlewozmywaki te mogą łatwo odprysnąć lub pęknąć. Jeśli wpadnie do nich cięższy przedmiot, a zbyt mocne dokręcenie kołnierzy odpływowych może prowadzić do pęknięć. Podobnie jak bardzo gorące płyny (co nie powinno być problemem w łazience). Ostre chemiczne środki czyszczące muszą być unikane z tymi zlewami, ze względu na ryzyko wytrawiania emaliowanej powierzchni, co może prowadzić do powstawania plam i innych podobnych problemów.

Emaliowane porcelaną żeliwo i stal

Emaliowane żeliwo to kolejny popularny materiał na umywalki i wanny. Najmocniejszy – i najdroższy – z opcji, zlew żeliwny powinien wytrzymać całe życie. Wysoka temperatura łączy emalię porcelanową z żelazem, tworząc zlew o niezwykłej wytrzymałości i wyglądzie.

Wiele z tych samych ograniczeń odnosi się do żeliwa, co do wyżej wymienionych umywalek ceramicznych (ze względu na ich wspólne emaliowane wykończenie). Jednak kiedy szkliwo na umywalce żeliwnej zostanie naruszone, wynikające z tego problemy mogą być znacznie poważniejsze: wystawia to żelazo na działanie powietrza i wilgoci, co prowadzi do rdzy i nieestetycznych plam. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji są to prawdopodobnie najlepsze, najwytrzymalsze umywalki, jakie można kupić – i często są one wyceniane w ten sposób. Umywalka żeliwna to zakup, którego prawdopodobnie nie będziesz żałować.

Akryl

Umywalka najbezpieczniejsza dla dzieci
fot. pixabay

Umywalki akrylowe są wykonane z plastiku, włókna szklanego i żywicy. Akryl to niedrogi i atrakcyjny materiał, dostępny w wielu kolorach i wzorach. Dzięki niewielkiej wadze, zlewozmywaki te można łatwo zainstalować z niemal każdym materiałem, z którego wykonany jest blat. Ponieważ zlewozmywaki akrylowe składają się z jednego, solidnego materiału, możesz je szlifować i polerować. Są odporne na przebarwienia i rdzę. Jedną rzeczą, na którą należy uważać, jest ciepło: nigdy nie zostawiaj suszarki do włosów ani innych gorących przedmiotów na zlewozmywaku akrylowym lub w jego pobliżu – prawdopodobnie się stopi. Poza tym, są one dość wytrzymałe – świetny wybór do łazienki dla dzieci!

Szkło

Niektóre z mniej popularnych materiałów pozwalają uzyskać jedne z najbardziej efektownych (i drogich) umywalek. Szkło hartowane jest najczęściej spotykane w modelach umywalek w kształcie naczyń. Jest ono wytrzymałe i powinno dobrze trzymać się w typowej łazience dla dorosłych. Jednak upuszczone przedmioty mogą uszkodzić lub nawet roztrzaskać zlew, jeśli są wystarczająco ciężkie (lub spiczaste, jak nożyczki). Musisz być konsekwentny w czyszczeniu – szkło + woda + mydło + pasta do zębów = plamy, plamy, plamy!

Kamień

Umywalka z kamienia naturalnego
fot. pixabay

Umywalki kamienne to przepiękne umywalki, które są trwałe, wytrzymałe, zapewniają ciszę i są warte inwestycji. Naturalny kamień jest ciężki, więc tych umywalek nie możesz zamontować w byle jakiej szafce. Prawdopodobnie będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci wzmocnienia szafki – pamiętaj o tym ewentualnym wydatku. Kamienne zlewy będą musiały być regularnie uszczelniane, aby zapobiec przebarwieniom i należy je czyścić tylko łagodnym mydłem. Jeśli zależy Ci na wyglądzie kamiennego zlewu bez konieczności wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy, dostępne są materiały kompozytowe. Łączą one granit lub kwarc z żywicą akrylową, obniżając koszty (i wagę). Nie będą one miały cech charakterystycznych dla kamienia naturalnego, ani nie będą się tak samo zachowywały. Są imponującymi odpowiednikami, które są dostępne w jeszcze szerszej gamie kształtów, kolorów i stylów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here